Czwartek, 22 lutego 2024r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Tunel imienia Unii Europejskiej. Mieszkańcy Świnoujścia zebrali 1600 podpisów

Miasto

Tunel imienia Unii Europejskiej. Mieszkańcy Świnoujścia zebrali 1600 podpisów

Foto: pixabay / scie24

Dziś, podczas sesji Rady Miasta, Społeczny Komitet zrzeszający mieszkańców Świnoujścia z dumą przedstawił ponad 1600 podpisów, które zebrano w ramach inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej nadania imienia „Unii Europejskiej” tunelowi, łączącemu wyspy Uznam i Wolin. Podpisy zostały przekazane przewodniczącej Rady Miasta, Elżbiecie Jabłońskiej.

Głos w tej sprawie zabrała członkini Społecznego Komitetu Justyna Ułasiewicz , która powiedziała: "Im bliżej otwarcia tunelu, tym więcej emocji. Nie tylko tych pozytywnych wynikających z radości, że tunel w końcu zostanie otwarty, ale również tych negatywnych, wynikających ze strachu. Strachu ludzi, którzy obawiają się, że nazwa zostanie narzucona i będzie skojarzona z polityką kraju. Jak każdy z Państwa wie, polityka w naszym kraju potrafi podzielić ludzi, a nie chcemy kolejnego podziału, tym bardziej w związku z nazwą tunelu. Tunel ma łączyć, a nie dzielić."

Wśród argumentów przedstawionych przez Społeczny Komitet znalazła się troska o mieszkańców Świnoujścia oraz turystów odwiedzających to piękne miasto. Komitet zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, aby tunel wywoływał tylko pozytywne emocje, związane z wygodnym przejazdem i jego nazwą. Przewodnicząca Komitetu Elżbieta Walkowiak wspomniała również o wkładzie finansowym, jaki mieszkańcy mają w budowę tunelu, a także o tym, że środki finansowe pochodzą w 85 % z Funduszy Europejskich.

Społeczny Komitet apeluje do wszystkich, aby byli dumni z tego innowacyjnego projektu i aby uhonorować tunel nazwą, która nie podzieli ludzi, ale jednocześnie będzie przypominać o przynależności do Unii Europejskiej.

Decyzję o nadaniu imienia podejmuje Rada Miasta, w uzasadnieniu uchwały czytamy:

Poprzez nadanie tunelowi imienia "Unii Europejskiej", Świnoujście umacnia swoje stosunki z Unią i promuje wartości europejskie wśród swoich mieszkańców oraz gości. To jest również sposób wyrażenia wdzięczności za wkład Unii Europejskiej w rozwój miasta i regionu.

W świetle powyższych argumentów, Rada Miasta Świnoujście uznaje, że nadanie tunelowi pod Świną imienia "Unii Europejskiej" ma głębokie znaczenie zarówno symboliczne, jak i praktyczne. To wydarzenie stanowi również okazję do świętowania osiągnięć wspólnych dla miasta i Unii Europejskiej, oraz podkreśla znaczenie współpracy i jedności w dążeniu do wspólnego dobra.

Autor: Jan Borowski
comments powered by Disqus