Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Nowa promenada powstanie w Świnoujściu

Miasto

Nowa promenada powstanie w Świnoujściu

Foto: BiK UM Świnoujście

Pod koniec roku 2024 gotowy ma być 800-metrowy odcinek nowej promenady wzdłuż ul. Uzdrowiskowej w Świnoujściu. Będzie to utwardzona ścieżka o uszlachetnionej nawierzchni. Promenada zostanie zaprojektowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę i zapobiec wycince. Ścieżka będzie wić się wśród drzew, tworząc meandry z miejscami do odpoczynku. Zachowany w ten sposób pas zieleni ma stanowić bufor pomiędzy drogą i nowymi inwestycjami wzdłuż ul. Uzdrowiskowej. 

Na tę inwestycję miasto otrzymało 5 mln dofinansowania z funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 4 Uzdrowiska. Koszt gminy wynosi 225 tys. zł. Wykonawcą jest spółka Hanimat z Rekowa Górnego, która współpracowała już ze świnoujskim samorządem przy budowie kładki na wydmach.

- Zależy nam na rozwoju Dzielnicy Nadmorskiej – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – W związku z tym, że gmina posiada status uzdrowiska, w tym programie mogliśmy wnioskować o dofinansowanie wyłącznie tych inwestycji, które posłużą jego rozwojowi. Stąd pomysł budowy promenady, która może posłużyć za przykład ekologicznych rozwiązań dla innych samorządów.

Promenada zostanie zrealizowana w systemie zaprojektuj i zbuduj. Ma być gotowa za 17 miesięcy, w grudniu 2024 roku. Leśna promenada zakończy ciąg promenad zrealizowanych przez Miasto w ostatnich latach o długości prawie 3 km, biegnący równolegle do plaży:

  • promenada transgraniczna – ciąg pieszo-rowerowy,
  • promenada historyczna z tężnią,
  • promenada zdrowia  ze ścieżkami dla rowerzystów, rolkarzy i pieszych, z ogrodem sensorycznym, placami zabaw, fontanną,
  • kładka (promenada) na wydmach,
  • planowana promenada leśna (800 m)

Promenady są łącznikiem pomiędzy bazą sanatoryjno-noclegową a plażą, oddzieloną od promenad lasem, a także - we wschodniej części z zabytkowym Parkiem Zdrojowym (jeden z największych w Polsce, zrewitalizowany w ostatnich 10 latach). Korzystają z nich zarówno kuracjusze, turyści jak i mieszkańcy.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus