Czwartek, 22 lutego 2024r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Inteligentny System Transportowy będzie kierował ruchem w mieście

Miasto

Inteligentny System Transportowy będzie kierował ruchem w mieście

Foto: BiK UM Świnoujście

W mieście wdrażany jest ITS, czyli Inteligentnego Systemu Transportowego. Wczoraj I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska podpisała umowę z firmą ThinkIT Consulting z Warszawy, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu, czyli nadzoru nad wykonawcą ITS.

– Choć po otwarciu tunelu miasto nie stanęło w korku, to jednak mamy na uwadze naturalną tendencję zwiększania się natężenia ruchu i chcemy być w przyszłości gotowi, aby w nowoczesny sposób nim zarządzać – mówi Barbara Michalska. – Z uwagi na wysoki stopień skomplikowania sytemu firma ThinkIT Consulting da nam wsparcie w nadzorowaniu wykonawcy.

Wykonawcą samego ITS jest firma Sprint S.A. z Olsztyna. Zamówienie realizowane jest poprzez formułę „zaprojektuj i wybuduj”.

Całe zadanie jest podzielone na etapy. Najpierw do systemu ITS zostaną włączone sygnalizacje na skrzyżowaniach a także wybudowana zostanie nowa sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Fińskiej/Skandynawskiej/Duńskiej. W ramach podsystemu wybudowane zostaną tablice zmiennej treści, które będą informowały kierowców m. in. o utrudnieniach drogowych, zalecanym objeździe itp. Wykonawca Sprint S.A. zainstaluje także podsystem transmisji danych, czyli oprogramowanie do zarządzania całą siecią, wyposaży także Centrum Zarządzania Ruchem w odpowiedni sprzęt do obsługi systemu. Koszt realizacji pierwszego etapu to (zgodnie z podpisaną umową) 12,6 mln złotych. Zgodnie z umową z wykonawcą, to wszystko ma funkcjonować w pierwszym kwartale (luty) przyszłego roku.

W kolejnych etapach miasto planuje wdrożenie podsystemy informacji parkingowej oraz informacji o aktualnych kursach na przystankach autobusów komunikacji miejskiej.

Więcej o ITS na www.swinoujscie.pl/pl/artykuly/816/system-its-inteligentny-system-transportowy

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus