Środa, 24 lipca 2024r.

Imieniny: Kingi, Krystyny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Zwierzęta przemówiły

Miasto

Zwierzęta przemówiły

Foto: SpeakUP

Od 1 czerwca 2023 świnoujska Fundacja „SpeakUP” przyjęła zadanie zlecone przez Gminę Miasta Świnoujście na prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Prezes Fundacji deklaruje, że ich celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków do życia naszych małym przyjaciołom oraz znalezienie im nowego domu. 

„Młoda, energiczna i pragnąca kontaktu z człowiekiem suczka. Sonia nosi w sobie historię, której nigdy nam nie opowie, a my możemy się tylko domyślać co wydarzyło się w jej życiu. Suczka została porzucona jak niepotrzebny przedmiot w karsiborskim lesie. Ciężko wyobrazić sobie przerażenie, niepewność i lęk jaki jej towarzyszył. Sonia pokonała długą drogę zanim trafiła do nas - ale kiedy to nastało, ukazała się przed nami piękna, mądra, kochana psinka, która pomimo całego zła jakiego doświadczyła od człowieka - dalej obdarza go zaufaniem. Sonia wykazuje w pierwszym kontakcie lekki dystans i niepewność, sprawdza z kim ma do czynienia. Łagodny ton głosu, cierpliwość i empatia to klucz do zdobycia jej zaufania. Sonitka uwielbia spacery, głaski i możliwość spędzenia każdej chwili z człowiekiem.” – czytamy na Facebooku Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu. To tylko jedna z wielu historii, które przez ostatnie 2 miesiące przewinęła się przez Fundację SpeakUP. Praca ze zwierzętami jest dla Fundacji nowym wyzwaniem, ale jak mówi Kamil Janta-Lipiński, prezes: „Naszą pasją jest praca z ludźmi ale też że zwierzętami. Wszędzie gdzie możemy pomóc staramy się to zrobić.”. Janta-Lipiński dodaje także, że Fundacja znalazła „wiarygodnych partnerów którzy zechcieli się zaangażować w tej projekt i dzisiaj w naszym imieniu prowadzą schronisko jako kierownik i zastępca”. 

Żeby Sonia i inne psy oraz koty, mogły znaleźć dom, trzeba im najpierw zapewnić możliwie najlepsze warunki. Chodzi tutaj o poświęcenie zwierzakom cennego czasu, który ma zaprocentować wyciągnięciem ich z traum, poprawieniem dobrostanu fizycznego i psychicznego oraz odwrażliwieniem ich na środowisko zewnętrzne. Kluczową rolę odkrywa także opieka weterynaryjna i pielęgnacja codzienna. Aby to wszystko mogło się odbywać na wysokim poziomie, Fundacja musi dbać o odpowiednią infrastrukturę i dobrą organizację pracy. „Prowadzenie schroniska to duża odpowiedzialność, a największym wyzwaniem jest przede wszystkim znalezienie w tym całym procesie równowagi”. – Przyznaje Sandra Gryszówka, kierownik Schroniska.  

Dobra organizacja pracowników to jedno, a wsparcie wolontariuszy to drugie. Zaangażowało się już Centrum Wolontariatu prowadzone przez Fundację SpeakUP, ale Sandra Gryszówka apeluje: „Pomoc zaangażowanych i chętnych do współpracy mieszkańców jest nieoceniona. Staramy się otwierać na ludzi i zachęcamy do odwiedzania naszych murów. Zawsze potrzebujemy dodatkowych rąk do sprzątania, wyprowadzania psów na spacer, a przy tym socjalizowania ich. Wsparcie w postaci wyłapywania kotów wolno żyjących na zabiegi jest także nieocenione.” Mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogą także uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych. Jak można przeczytać na stronie internetowej Fundacji, jej misją jest „motywowanie obywateli do aktywizacji, podejmowania inicjatywy i integracji”. Prezes Fundacji, Kamil Janta-Lipiński wierzy, że takie działania „dają możliwość poznania się i wyniesienia z naszego miejsca czegoś więcej niż kłaczki sierści na ubraniach”. Profilaktyka prowadzona od najmłodszych lat może okazać się ważnym elementem poprawienia dobrostanu zwierząt w Świnoujściu w przyszłości. Spotkania edukacyjne są uwrażliwiające i kształtują w młodych obywatelach potrzebę pomocy. Zresztą, wielu wolontariuszy, to właśnie pokolenie generacji Z. 

Wróćmy do Soni i jej przyjaciół ze Schroniska. Zapytaliśmy się Dominiki Romanowskiej, pełniącej obowiązki zastępcy kierownika Schroniska, co zrobić, aby zaadoptować danego zwierzaka?: „Proces adopcji jest złożony. W  przypadku psów opiera się na wybraniu psiaka i wyprowadzenia go minimum 3 razy na spacer. Celem takiego działania jest sprawdzenie czy zarówno człowiek jak i pies dobrze czują się w swoim towarzystwie, czy zwierzę reaguje pozytywnie na przyszłego opiekuna i czy istnieje szansa na zbudowanie więzi. Kolejny krok to wypełnienie ankiety przed adopcyjnej i rozmowa z opiekunami zwierząt. Chcemy dobrze przygotować ludzi na adopcję zwierzęcia, naszym celem jest przekazanie wszystkich istotnych informacji i naszych spostrzeżeń dotyczących zachowania czworonoga. Pamiętajmy, że zwierzaki ze schroniska mają za sobą często bardzo trudną przeszłość i potrzebują bardzo dużo czasu na adaptację. Zawsze jednak służymy radą i wsparciem, aby cały proces był jak najbardziej komfortowy zarówno dla ludzi jak i zwierząt. W przypadku kotów należy pojawić się w schronisku i zadeklarować chęć adopcji. Odwiedzić kociarnie adopcyjne, zastanowić się nad wyborem przyjaciela, wypełnić ankietę, porozmawiać z opiekunem kotów na temat danego kociaka – poznać jego charakter i potrzeby oraz wyzwania jakie wiążą się z adopcją. Po pozytywnej weryfikacji nasi pracownicy informują przyszłych opiekunów o terminie podpisania umowy adopcyjnej i gotowe! W miarę możliwości staramy się dać naszym zwierzakom małą wyprawkę na nowy start.”

Pozostaje mieć nadzieję, że Fundacja SpeakUP będzie kontynuowała swoje zaangażowanie w ramach działań skupionych wokół braci mniejszych. Ich poczynania na bieżąco można śledzić na Facebooku „Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”. Tam znajdują się też dane kontaktowe oraz informacje o potrzebie wolontariuszy w danym momencie. 

Autor: JBŁ
comments powered by Disqus