Czwartek, 22 lutego 2024r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Jan Borowski: Sprzeciwiam się planowanej sprzedaży działek w Basenie Północnym

Miasto

Jan Borowski: Sprzeciwiam się planowanej sprzedaży działek w Basenie Północnym

Foto: archiwum prywatne

– Jako mieszkaniec i radny Świnoujścia, uważam, że miasto traci swój charakter pod naporem nadmiaru zabudowy hotelowej i apartamentowej. Jestem głęboko zaniepokojony planowaną sprzedażą działek na basenie północnym, uważając, że może to prowadzić do dalszej degradacji tego pięknego terenu – stanowczo oświadcza.

Historia, kultura i przestrzeń dla mieszkańców

– Uważam, że tereny, na których planowana jest nowa zabudowa, mają nie tylko znaczenie historyczne, ale także potencjał dla naszej społeczności. Zamiast kolejnych apartamentowców, pragnę widzieć rozwój portu żeglarskiego lub dedykowanej przestrzeni dla mieszkańców. Ochrona dziedzictwa kulturowego powinna iść w parze z tworzeniem miejsc służących naszym potrzebom – wyjaśnia Jan Borowski.

Ryzyko betonizacji i strata dla społeczności

– Jestem przekonany, że istnieje realne ryzyko, iż planowana zabudowa doprowadzi do betonizacji obszaru, co skutkuje utratą terenów zielonych i rekreacyjnych. Boję się, że Basen Północny stanie się kolejnym miejscem, gdzie beton zastąpi naturę, a przestrzeń dla ludzi zostanie znacznie ograniczona – dodaje radny.

Alternatywne źódła dochodów i potrzeby mieszkańców

– W obliczu sprzedaży działek, uważam, że warto rozważyć alternatywne źródła dochodów dla miasta. Ograniczenie kosztów administracyjnych czy zwiększenie atrakcyjności turystycznej mogą dostarczyć potrzebnych środków finansowych, jednocześnie zachowując integralność naszego miejsca, a szczególnie terenu Basenu Północnego – kontynuuje swoją wypowiedź Jan Borowski.

Mieszkańcy mówią "Nie" dla kolejnych apartamentowców

– Jako radny, reprezentujący głos mieszkańców, widzę, że nasze miasto zmaga się z brakiem mieszkań dla obywateli, a jednocześnie buduje się coraz więcej apartamentowców. Mieszkańcy są zaniepokojeni, a ja podzielam ich obawy, że to niewłaściwe rozwiązanie, tworzące zatłoczone, duszne przestrzenie, zamiast dostarczające miejsca do życia. Basen Północny nie może być miejscem na kolejne hotele i apartamentowce. Jako przedstawiciel mieszkańców, protestuję przeciwko brakowi konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji o sprzedaży działek. Uważam, że to my, mieszkańcy Świnoujścia, powinniśmy mieć możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie, ponieważ to nasze miasto i nasza przyszłość – dodaje Jan Borowski.

Plan dochodów - czy warto ryzykować?

– Dodatkowo, powinienem wspomnieć, że w budżecie miasta zaplanowany jest dochód w postaci 50 milionów złotych ze sprzedaży działek z tego terenu. Choć to może stanowić korzyść finansową, warto zastanowić się, czy krótkoterminowy zysk nie przeważa naddługoterminowymi skutkami dla społeczności – mówi najmłodszy radny obecnej kadencji.

Z troską o wspólną przestrzeń

– Podsumowując, mój sprzeciw wobec sprzedaży działek na basenie północnym w Świnoujściu opiera się na trosce o zachowanie unikalnego charakteru miasta. W obliczu utraty przestrzeni rekreacyjnych, historycznych i potrzeb mieszkańców, uważam, że musimy się zastanowić, czy kolejne apartamentowce są rzeczywiście najlepszym kierunkiem rozwoju dla tego urokliwego nadmorskiego miasta – kończy swoją wypowiedź.

Autor: Jan Borowski
comments powered by Disqus