Sobota, 25 maja 2024r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Przytór-Łunowo. Zobacz jak powstaje przejście na plażę

Miasto

Przytór-Łunowo. Zobacz jak powstaje przejście na plażę

Foto: BiK UM Świnoujście

Dzięki tej inwestycji, którą niektórzy żartobliwie nazywają drugim świnoujskim tunelem, powstanie bezpieczne, podziemne przejście pod torami na plażę w Łunowie. Przejścia będą biegły pod dwoma liniami kolejowymi nr 996 i 401. 

– To pod linią numer 996 budują, a właściwie już kończą budować, PKP PLK – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Drugie, czyli pod linią 401, wybuduje Miasto. Wykonawca jest wybrany, umowa podpisana. Prace rozpoczną się na dniach. Trwają jeszcze ostatnie uzgodnienie z PKP, ponieważ konieczne jest wyłączenie toru na czas budowy.

Przejście biegnie nie tylko pod torami, ale także pod estakadą S3. Droga do przejścia będzie biegła od strony runda w Łunowie.

Na to przejście czekali mieszkańcy Przytoru-Łunowa. To najbliższe przejście na plażę z tej części Świnoujścia. I dlatego, choć przejście po torach było bardzo niebezpieczne, wielu mieszkańców i nie tylko przez lata korzystało z niego „na dziko”.

Sprawa budowy w tym miejscu bezpiecznego przejścia pojawiała się już kilka lat temu przy okazji Budżetu Obywatelskiego. Pojawił się wniosek, aby nad torami wybudować kładkę. Wkrótce jednak okazało się, że po pierwsze planowany przez wnioskodawców koszt jej budowy, faktycznie byłby dużo wyższy. A po drugie pojawiły się problemy z PKP, które zmieniło zdanie, co do przeznaczenia jednej z linii i budowa kładki stała się niemożliwa. 

– Pozostało tylko wybudowanie podziemnego przejścia – mówi Barbara Michalska. – Trzeba jednak było to zrobić tak, aby nie kolidowało z planowaną wówczas, a dziś już trwającą budową S3 do Świnoujścia. Niestety, rozmowy, uzgodnienia ze wszystkimi stronami trochę zajęły nam czasu. 

Ich efektem jednak są korzyścią dla Miasta i mieszkańców. Jak już wspomnieliśmy, wykonawcą części inwestycji są PKP PLK. A na pozostały odcinek Miastu udało się pozyskać aż 98 procent dofinansowania z 6. Edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dokładnie 7,6 mln złotych brutto. 

– To oznacza, że zaoszczędzone w ten sposób środki z budżetu miasta możemy przeznaczyć na inne zadania, potrzeby w mieście – dodaje Barbara Michalska.

12 lutego tego roku I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska podpisała umowę z wybranym w przetargu wykonawcą przejścia Zakładem Robót Komunikacyjnych - DOM w Poznaniu. Zgodnie z tą umową ma je wybudować w 30 tygodni od przejęcia placu budowy.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus