Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Rodziny zastępcze w Świnoujściu są bardzo potrzebne

Miasto

Rodziny zastępcze w Świnoujściu są bardzo potrzebne

Foto: BiK UM Świnoujście

Ponad 80 dzieci w Świnoujściu jest pod opieką rodzin zastępczych. Ich przygotowaniem zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Rodzice zastępczy mogą liczyć na szkolenia, wsparcie psychologiczne i prawne.

Rodziców zastępczych jest coraz mniej, dlatego MOPR w Świnoujściu co roku szuka osób gotowych do zastąpienia rodziców biologicznych. 

W niedzielne popołudnie dla dzieci zorganizowano rejs statkiem wycieczkowym Chateaubriand. Wzięła w nim udział m.in. Magdalena Różczka, z Fundacji Ukochani, promującej rodzicielstwo zastępcze. Jak mówi, jeśli ktoś się zastanawia nad zostaniem rodzicem zastępczym - powinien zrobić pierwszy krok. 

- Jedno z miast zrobiło taką kampanię „Test Serca”, w której możemy wypełnić ankietę, żeby sprawdzić, czy jesteśmy dobrym kandydatem na rodzinę zastępczą. Tam są pytania typu: w jakim metrażu mieszkasz, czy jesteś w związku partnerskim, czy może jesteś samotny, czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Okazuje się, że każda z tych odpowiedzi jest dobra i każdy naprawdę może zostać rodzicem zastępczym - mówi Magdalena Różczka z Fundacji Ukochani, promującej rodzicielstwo zastępcze. - Rodzicem zastępczym  może być osoba samotna, zarówno kobieta jak i mężczyzna. Mogą to też być związki partnerskie, nawet jednej płci - dodaje.

Życie pisze dzieciom różne scenariusze. Gdy rodzice biologiczni zawodzą, wówczas dzieci trafiają pod opiekę rodziców zastępczych. Zdarzają się nastolatkowie, ale są także malutkie dzieci - pozostawione w szpitalu przez matki.

- Mamy obecnie 56 rodzin zastępczych, w których wychowuje się ponad 80 dzieci. Dzieci są od najmłodszych dni, miesięcy po nastolatki. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy okaże się, że rodzic biologiczny zaniedba obowiązki rodzicielskie i spowoduje, że dziecko nagle pozostanie bez opieki. I wtedy sąd kieruje dzieci albo do placówki, albo do pieczy zastępczej. Więc musimy być gotowi w ciągu dnia i w ciągu nocy również na takie sytuacje - mówi Gabriela Poniedziałek - Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu prowadzi listę osób chętnych do odbycia szkolenia dla kandydatów na sprawujących rodzinną pieczę zastępczą. Wszelkie informacje są udzielane w pokoju nr 107 (I piętro) w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomoc Rodzinie w Świnoujściu przy ul. Dąbrowskiego 4, tel. 913225496, 913225483.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus