Środa, 24 lipca 2024r.

Imieniny: Kingi, Krystyny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście od 200 lat uzdrowiskiem. Parada, koncert w Parku Zdrojowym

Wydarzenia

Świnoujście od 200 lat uzdrowiskiem. Parada, koncert w Parku Zdrojowym

Foto: UM Świnujście

Otwarcie sezonu kąpieliskowego na plaży i wciągnięcie Błękitnej Flagi na maszt, uroczysta parada i koncert w altanie w Parku Zdrojowym – tak zapowiada się święto uzdrowiskowego Świnoujścia.

Z okazji jubileuszu „Świnoujście od 200 lat uzdrowiskiem” zapraszamy na „Piknik ze Strefą Kultury”, który już 22 czerwca 2024 r. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00  na plaży przy centrum ratowników oficjalnym otwarciem sezonu kąpieliskowego, wciągnięciem Błękitnej Flagi, koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płot i pokazem mody plażowej w wykonaniu Koła Teatralnego z I LO im. Mieszka I. 

Zapraszamy także na paradę, która wyruszy o godz. 17.00 z Dzielnicy Nadmorskiej przy wejściu na plażę od ul. Powstańców Śląskich. Przemarsz zaplanowany przez ul. Uzdrowiskową, ul. Chrobrego - zakończy się przy Altanie  Koncertowej w Parku Zdrojowym. Wśród uczestników przemarszu będą m.in. władze miasta,  przedstawiciele instytucji miejskich, sportowcy klubów sportowych i członkowie stowarzyszeń, zaproszeni goście, mieszkańcy, turyści. 

Około godz. 17.30 w Parku Zdrojowym rozpocznie się piknik rodzinny. W ramach pikniku będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu koncertowym lokalnych artystów (licealiści z Koła Teatralnego z I LO im. Mieszka I, Asia i Łukasz Kuczawscy, Maciej Vino Winogrodzki, Odskocznia) oraz wysłuchać przepięknych „Baśni i podań świnoujskich” autorstwa Pawła Pieńkowskiego, które zostaną zaprezentowane przez Iwonę Dominiak i Anetę Kruk. 

Będzie można również spróbować lokalnych specjałów w specjalnej strefie gastro do której zostali zaproszeni świnoujscy gastronomicy.

Plan obchodów Świnoujście od 200 lat uzdrowiskiem

16:00 – Uroczyste otwarcie sezonu kąpieliskowego (wejście na plażę od ul. Powstańców Śląskich, przy Bazie Ratowników w Świnoujściu)

17:00 – Start przemarszu paradnego

17:30 – dotarcie do Altany Koncertowej w Parku Zdrojowym, początek pikniku 

18:00 – koncerty w Altanie Koncertowej

21:00 – zakończenie wydarzenia

Historia Świnoujścia jako uzdrowiska sięga początków XIX w. W 1824 roku, kiedy to zostało ono ogłoszone kąpieliskiem morskim. W roku 1826 zbudowano pierwszy Dom Zdrojowy – centrum życia rozrywkowego i towarzyskiego kuracjuszy, a w 1865 r. tzw. łazienki Króla Wilhelma. Po odkryciu w 1897 roku źródeł leczniczej solanki oraz zbudowaniu odpowiednich urządzeń przyrodoleczniczych i wypowiedziach autorytetów lekarskich o zdrowotnych właściwościach leczniczych morskiego klimatu- Świnoujście stało się nader chętnie uczęszczaną miejscowością zdrojową. W wiek XX wkroczyło jako jedno z najbardziej popularnych kąpielisk i uzdrowisk ówczesnej Europy. W latach II wojny światowej miasto ulega zniszczeniu w 55%.  W latach 60 wiele pensjonatów zniszczonych w trakcie II wojny światowej zostało odbudowanych w dawnym kształcie architektonicznym.

Autor: UM Świnujście
comments powered by Disqus