Sobota, 11 lipca 2020r.

Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Uwaga na rutinoscorbin!

Z aptek i hurtowni wycofuje się popularne lekarstwo

Uwaga na rutinoscorbin!

Rutinoscorbin to jeden z najpopularniejszych leków z witaminą C.

Foto: Bartek Wutke

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofanie z aptek i hurtowni popularnego leku stosowanego przy niedoborze witaminy C - rutinoscorbinu. Powód to "niedotrzymanie standardów produkcyjnych jednego z dostawców substancji czynnej".

O wycofanie leku wnioskował producent specyfiku. Firma GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. wczoraj, 13 marca, złożyła w tej sprawie pismo do GIF. Inspektorat wydał natychmiastową decyzję o wycofaniu ze sprzedaży 250 serii rutinoscorbinu, którego ważność kończy się między marcem 2014 a grudniem 2016. Nakaz obowiązuje na terenie całego kraju.

Rutinoscorbin to lek składający się z witaminy C (acidum ascorbicum) oraz rutyny (rutosidum trihydricum). Stosuje się go przy niedoborze witaminy. Jego popularność wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy rośnie ryzyko przeziębień.

Zarówno Główny Inspektorat Farmaceutyczny jak i GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. nie podało do publicznej informacji o jaką substancję czynną chodzi oraz jakie mogą być skutki spożycia wadliwej partii leku. Producent podkreśla jednak, że lek jest bezpieczny dla zdrowia, nie spełnia jedynie norm wewntrznych firmy a nakaz obowiązuje apteki i hurtownie.

Szczegółowe informacje wraz z listą wycofanych serii znadują się pod adresem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: http://www.gif.gov.pl/rep/gif/pdf-y/WC/2014/WC_2014-03-13-010.pdf

Autor: Bartek Wutke
comments powered by Disqus