Sobota, 20 kwietnia 2024r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Polski galopem z Miodkiem i Ogórkiem

Międzyzdroje

Polski galopem z Miodkiem i Ogórkiem

Michał Ogórek i Jerzy Bralczyk, byli niegdyś gośćmi na Karuzeli Cooltury.

Foto: Bartek Wutke/Social North

Rzadko kiedy piszemy o wydarzeniach mających miejsce u naszych sąsiadów w Międzyzdrojach, jeżeli już to naprawdę jest to coś godnego Waszej uwagi. Tak jest, naszym zdaniem, w tym przypadku. Zapraszamy na spotkanie z mistrzami języka polskiego w ramach cyklu „Polski galopem, Wakacje z ojczystym”.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Norwida 15, odbędzie się cykl spotkań o naszej ojczystej mowie. Wśród gości same znakomitości. Znaniu z radia i telewizji znawcy języka polskiego, profesorowie Jerzy Bralczyk i Jan Miodek. Satyryk i publicysta Michał Ogórek, oraz Katarzyna Kłosińska, prowadząca porady językowe na antenie radiowej Trójki. Goście będą dyskutować o tym, „Czy Polacy mówią po polsku najlepiej na świecie”. To jeszcze nie koniec, bo baśnie braci Grimm przeczyta sama Krystyna Czubówna. Jeżeli dodamy, że bajki będą bez cenzury (kto czytał ten wie), to robi się naprawdę smakowicie. Na miłośników narodowej epopei jaką jest Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, czekać będzie Zofia Kucówna, która przeczyta fragmenty poematu. Tyle dla dorosłych.

Jeszcze przed południem odbędzie się cykl mini wykładów dla najmłodszych i tych nieco starszych. Wśród tematów – czy rodziców da się przekonać, czyli retoryka dla dzieci. Zajęcia poprowadzi Aneta Załazińska, współautorka (wraz z Michałem Rusinkiem), książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci”. Wcześniej zabawy słowami, czyli poszukiwanie wyrazów wieloznacznych i pochodzenia przysłów. Będą też Błyskawiczne dzieje polszczyzny, czyli multimedialna lekcja języka polskiego z dr. Izabelą Winiarską i Jarosławem Górskim.

Część dla młodych rozpocznie się 17 lipca o 10 rano, a zakończy około 14. Dorosłych zapraszamy między 18 a 21.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015”.

Program POLSKI GALOPEM

I CZĘŚĆ / DZIECI I MŁODZIEŻ

10.00 - 10.45

ZABAWY ZE SŁOWAMI / dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 5-10 lat

Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy
i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

11.00 - 11.45

CZY RODZICÓW DA SIĘ PRZEKONAĆ? MAGIA SŁÓW CZYLI RETORYKA DLA DZIECI / dr Aneta Załazińska
dzieci 7-12 lat

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z

nauczycielami załatwić każdą sprawę? Autorka książki „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci” (współautor Michał Rusinek) zna odpowiedź na te i inne pytania – nauczy dzieci, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć.

12.00 - 12.30

WAKACJE Z PANNĄ FOCH / Barbara Kosmowska
dzieci i młodzież 10-14 lat

Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej książce „Panna Foch” i Poli. Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Książka aż iskrzy się od ważnych pytań.

12.45 - 13.30

BŁYSKAWICZNE DZIEJE POLSZCZYZNY / dr hab. Izabela Winiarska, Jarosław Górski
dzieci i młodzież 10-14 lat

Multimedialna lekcja historii języka polskiego połączona z pokazem animowanych filmów. Słuchacze dowiedzą się z nich m.in. o tym: jak mówili nasi przodkowie, kiedy powstał język polski, co to znaczy polszczyzna sarmacka, jakie są najstarsze zabytki języka polskiego, dlaczego język się zmienia.

II CZĘŚĆ

18.00 - 18.45

ZAPROSZENIE DO SOPLICOWA / Zofia Kucówna

Kto słyszał, jak Zofia Kucówna czyta wspaniałe teksty z „Pana Tadeusza”, ile wkłada w to siły, energii, temperamentu, ten nie zapomni tych strof do końca życia. Bo Kucówna jest czarodziejką słów.

19.00 - 20.00

CZY POLACY MÓWIĄ PO POLSKU NAJLEPIEJ NA ŚWIECIE? / prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, Michał Ogórek; gościnnie dr hab. Katarzyna Kłosińska

Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów – opowiada profesorski duet Jerzy Bralczyk i Jan Miodek w rozmowie z Michałem Ogórkiem i Katarzyną Kłosińską.

20.00 - 20.45
BAŚNIE BRACI GRIMM BEZ CENZURY / Krystyna Czubówna

Ulubiona lektorka Polaków przeczyta fragmenty z autorskiej wersji „Baśni” braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Porywające. To uczta dla zardzewiałej wyobraźni dorosłych.

Autor: Bartek Wutke/Social North
comments powered by Disqus