Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / ORP "Czernicki” z Rosjanami na Bałtyku?

Największe manerwy ratownicze NATO

ORP "Czernicki” z Rosjanami na Bałtyku?

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki weźmie udział w ćwiczeniach.

Foto: Bartek Wutke

Majowe „Dynamic Monarch” będą największymi na naszej półkuli ćwiczeniami ratowniczymi NATO. Podobne manewry odbywają się co trzy lata i szkolą marynarzy oraz lotników w ratowaniu załóg okrętów podwodnych.  Poza USA w tegorocznych "Dynamic Monarch" na Morzu Bałtyckim planowo mają wziąć udział m.in. jednostki ze Szwecji, Francji, Norwegii, Grecji, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz... Rosji.

Ćwiczeniom przyglądać się będą obserwatorzy m.in. z Argentyny, Indii, Japonii oraz Chin, a ich gospodarzem po raz pierwszy będzie Polska. W manewrach weźmie udział ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” z 2. Dywizjonu Okretów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Idea ćwiczeń, w których uczestniczyliby przedstawiciele państw różnych sojuszy wojskowych, zrodziła się po katastrofie rosyjskiego okretu podwodnego "Kursk" na Morzu Barentsa, w 2000 roku. Zginęło w niej 118 marynarzy. Do tegorocznego "Dynamic Monarch" Marynarka Wojenna oddelegowała okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt podwodny ORP „Sęp” oraz komponent lotniczy w sile dwóch śmigłowców do poszukiwania i zwalczania okretów podwodnych Mi-14PL, a także śmigłowiec ratowniczy „Anakonda”. Rosja zamierza wysłać na Bałtyk okręt podwodny typu "Kilo" oraz system ratowniczy AS-26. Pytanie tylko, czy wobec ostatnich wydarzeń na Ukrainie udział jednostek Floty Bałtyckiej w tegorocznych ćwiczeniach jest nadal aktualny? Kilkanaście dni temu rzecznik Pentagonu (dowództwa amerykańskich sił zbrojnych) John Kirby ogłosił zerwanie współpracy militarnej z Federacją Rosyjską, a szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że NATO zrywa z Rosją wszelkie kontakty wojskowe. Co prawda przedstawiciele Federacji Rosyjskiej uczestniczyli w końcowej konferencji planistycznej „Dynamic Monarch” w Sopocie, nie wiadomo jednak czy Rosjanie przystąpią do samych manewrów  - może ich wykluczyć natowskie dowództwo w Northwood lub sami zrezygnują z udziału w ćwiczeniach.

Autor: /v/
comments powered by Disqus