Sobota, 11 lipca 2020r.

Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Na remont S3 jeszcze poczekamy

Ministerstwo Infrastruktury przyznało dotacje

Na remont S3 jeszcze poczekamy

Port Handlowy w Świnoujściu jeszcze poczeka na nowe połączenie z S3.

Foto: Bartek Wutke

Tylko 3,5 mld złotych otrzyma województwo zachodniopomorskie na rozwój infrastruktury związanej z portami. Tylko, bo Trójmiasto otrzyma niemal dwukrotność tej kwoty. Niestety, tylko na liście rezerwowej znalazły się projekty przebudowy dróg na Warszowie.

Świnoujście wnioskowało o dotacje na dwa projekty. Obydwa dotyczą przebudowy trasy S3 w dzielnicy Warszów. Chodzi o połączenie drogi krajowej z ulicami Ku Morzu i Barlickiego (okolice Terminalu LNG) oraz połączenie z przeprawą Karsiborską. Łącznie wnioskowaliśmy o 140 mln złotych.

- Nie dość, że projekty znalazły się na liście rezerwowej, to jeszcze Ministerstwo przyjęło bardzo niesprawiedliwe kryteria - denerwuje się prezydent Janusz Żmurkiewicz. - Przyjęto założenie, że samorządy dostaną jedynie 60% wnioskowanej kwoty. Dla porównania porty dostaną 75% a inne inwestycje aż 80%. Nie będzie nas stać na wkład własny w wysokości 40% - kończy prezydent.

W puli która otrzyma dofinansowanie znalazły się dwie inwestycje związane ze Świnoujściem. Jest to budowa stanowiska LNG w porcie zewnętrznym oraz przystosowanie terminalu promowego do potrzeb obsługi transportu intermodalnego. Pogłębiony zostanie również tor wodny Świnoujście - Szczecin. Wartość tylko tego ostatniego projektu to 1,385 mld złotych.

Inwestycje będą realizowane ze środków unijnych na lata 2014-2020. Na liście Ministerstwa nie ma połączenia drogowego łączącego wyspy Wolin i Uznam.

Pierwsza o sprawia napisała Gazeta Wyborcza.

Autor: Bartek Wutke
comments powered by Disqus