Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Energia przyszłości powstanie w pobliżu Uznamu?

Badania, które zmienią świat

Energia przyszłości powstanie w pobliżu Uznamu?

Wendelstein 7-X

Foto: Max-Planck-Institut für Plasmaphysik, Tino Schulz

O tym niezwykłym eksperymencie, który przeprowadzany jest w pobliskim Greifswaldzie, pisaliśmy już we wrześniu 2014 r. („Sięgamy gwiazd, kopiujemy Słońce”). Teraz, po kilkunastu miesiącach, naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka wkraczają w nową fazę badań nad reakcją fuzji lekkich jąder atomowych, która może być pierwszym krokiem do uzyskania praktycznie niewyczerpalnego źródła energii!

A wszystko to za sprawą niezwykłego urządzenia o nazwie Wendelstein 7-X, które symbolicznie uruchomiła kanclerz Niemiec Angela Merkel (nie wszystkim wiadomo, że posiada ona doktorat z chemii fizycznej). Laboratorium w Greifswaldzie jest obecnie jednym z „najgorętszych” miejsc na mapie naukowej naszego globu oraz dosłownie jednym z najgorętszych miejsc w naszym Układzie Słonecznym (wyższe temperatury osiąga się tylko w ośrodku badawczym JET w Wielkiej Brytanii)! Aktualnie w stellaratorze z Greifswaldzie udaje się uzyskiwać temperaturę kilkukrotnie wyższą niż w jądrze Słońca (ok. 17 mln stopni Celcjusza).

Ale po kolei... Wspomniany Wendelstein 7-X to największy i najnowocześniejszy na świecie stellarator - reaktor syntezy jądrowej. Z jego pomocą naukowcy próbują stworzyć nowe, nieprawdopodpobnie wydajne i zarazem przyjazne dla środowiska źródło energii. Powstawałaby ona w wyniku procesu podobnego do zjawiska jakie zachodzi we wnętrzu gwiazdy - reakcji fuzji lekkich jąder atomowych. Sam stellarator służy do wytwarzania i utrzymania plazmy, w której zachodzą wspomniane reakcje syntezy jądrowej (więcej na ten temat, także o ogromnym wkładzie polskich naukowców w ten projekt, piszemy we wspomnianym wyżej artykule).

Na razie maszyna wciąż jest w fazie rozruchu. Zaledwie w grudniu fizycy z instytutu Maxa Plancka ogłosili pierwszy sukces – na jedną dziesiątą sekundy udało się utrzymać w stellaratorze plazmę atomów helu o temperaturze około miliona stopni. Jednak prawdziwym wyzwaniem było uzyskanie plazmy wodoru w temperaturze stu milionów stopni. W styczniu tego roku powiodła się i ta próba! Kolejnym wyzwaniem dla badaczy ma być utrzymanie w urządzeniu ciągłego wyładowania plazmy przez 30 minut (po raz pierwszy w historii).

A wszystko to dzieje się zaledwie 76 kilometrów od Świnoujścia!

Autor: /v/
comments powered by Disqus