Sobota, 11 lipca 2020r.

Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Ekoalarm!

Zanieczyszczenia na nadbałtyckiej plaży

Ekoalarm!

Wczoraj wieczorem plaża między Peenemünde i Trassenheide na niemieckiej części wyspy Uznam pokryła się licznymi napływającymi oleistymi plamami. Zanieczyszczenia odkryto też na Rugii, a zasięg katastrofy jest nadal ustalany.

Plamy mają konsystencję rzadkiej smoły i są praktycznie nieusuwalne z zabrudzonych powierzchni. Zanieczyszczenie plaży nie tylko przysporzyło troski branży turystycznej, ale stanowi przede wszystkim poważne zagrożenie dla zwierząt.

Okoliczne służby straży pożarnej od rana usuwają zabrudzenia. Przed wyjściem na plażę ustawiono także tablice przestrzegające turystów i mieszkańców przed zbliżaniem się do linii wody.

Niemiecka policja ustala sprawcę zanieczyszczenia. Sprawą zajmuję się też Greifswald, ponieważ istnieje ryzyko zanieczyszczenia dalszych nadbałtyckich plaż.

Niemal dokładnie rok temu na plażach w Międzyzdrojach i okolicy, także w Świnoujściu, znaleziono plamy ropopochodnej substancji. Chociaż było jej zdecydowanie mniej, również stanowiła zagrożenie dla środowiska. Sprawcy zanieczyszczenia nie znalezono do tej pory.

O sprawie jako pierwsze napisało Ostsee Zeitung.

Autor: scie24.pl
comments powered by Disqus