Sobota, 11 lipca 2020r.

Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Przeciwlotnicy z Dziwnowa na poligonie w Ustce

Ćwiczenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Przeciwlotnicy z Dziwnowa na poligonie w Ustce

Ćwiczenia na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych.

Foto: Marcin Purman

Ponad 200 marynarzy bierze udział w kończącym się dziś szkoleniu poligonowym przeciwlotników Marynarki Wojennej w Ustce. Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych, wspólnie z żołnierzami z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ćwiczą siły 3. Flotylli Okrętów – żołnierze z 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Wykonują oni strzelania artylerią klasyczną oraz pociskami rakietowymi ziemia – powietrze.

Na terenach usteckiego poligonu przeciwlotnicy z jednostek Marynarki Wojennej spotykają się by ćwiczyć m.in. strzelania bojowe. Wykonywane są zadania związane z przygotowaniem uzbrojenia do strzelania oraz jego obsługą i konserwacją. Doskonali się również procedury związane z realizacją zadań zabezpieczenia logistycznego i bojowego. W trakcie szkolenia z udziałem wozów dowodzenia przeprowadzane jest sprawdzenie wykorzystania możliwości taktyczno-bojowych sprzętu w warunkach poligonowych. Trenuje sie również umiejętności maskowania stanowisk ogniowych. Kulminacyjnym momentem w czasie szkolenia są zadania ogniowe realizowane do celów powietrznych z użyciem zestawów artyleryjskich i pocisków rakietowych. Ćwiczenia tego typu są stałym przedsięwzięciem szkoleniowym. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Szkolenie w Ustce poprzedzone było cyklem treningów i szkoleń teoretycznych. Miały one miejsce na przykoszarowych placach ćwiczeń poszczególnych jednostek. W ich trakcie marynarze doskonalili umiejętności specjalistyczne oraz przygotowywali sprzęt do praktycznych działań.

8. Dywizjon Przeciwlotniczy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża jest jednostką przeznaczoną do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej sił i obiektów flotylli. Jednostką dowodzi kmdr por. Roman JADANOWSKI.

Autor: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski
comments powered by Disqus