Sobota, 25 maja 2024r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Marynarze wrócili ze szkolenia

Ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej 8FOW.

Marynarze wrócili ze szkolenia

Foto: Marcin Purman

W czwartek, 17 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wspólne działania na wodzach Zatoki Pomorskiej ćwiczyło łącznie osiem okrętów i jednostek pomocniczych z 8FOW.

Przez cztery minione dni okręty wykonywały razem zadania, do realizacji których utworzona została Okrętowa Grupa Zadaniowa. Wśród nich były: załadunek min, stawianie zagrody minowej, strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i nawodnych, rozstrzeliwanie miny, a także załadunek techniki wojskowej. Okręty przeciwminowe wykonywały zadania oczyszczania akwenów z materiałów niebezpiecznych oraz przeprowadzania jednostek po przetrałowanym torze wodnym. Grupa realizowała też zadania z obrony przeciwlotniczej i przeciwdywersyjnej.

Ćwiczenia odbywały się w różnych, często niesprzyjających warunkach (zarówno w dzień jak i w nocy oraz przy różnym stanie morza). Wynikała z tego konieczność wykazywania się przez członków załóg niezłomnością charakteru, aby mogli wykonywać swoje zadania pomimo przeciwności oraz wynikającego z warunków zmęczenia.

Okrętową Grupą Zadaniową dowodził kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz.

Autor: kpt. Monika Trzcińska
comments powered by Disqus