Czwartek, 7 grudnia 2023r.

Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Cmentarz na wzgórzu Golm w twojej komórce

W 72. rocznicę zbombardowania Świnoujścia

Cmentarz na wzgórzu Golm w twojej komórce

Foto: BIK UM ŚwnoujścieK UM Śwnoujście

W minioną niedzielę 12 marca 2017 r., minęła 72. rocznica zbombardowania Świnoujścia przez aliantów. Z tej okazji na wzgórzu Golm, gdzie pochowanych jest większość ofiar nalotu, odbyły się uroczystości, w których udział wzięli przedstawiciele dwóch narodów, dzisiejsi mieszkańcy wyspy Uznam – Niemcy i Polacy.

Jak każdego roku polskie i niemieckie delegacje złożyły kwiaty w hołdzie ofiarom nalotu z 12 marca 1945 r. Świnoujski samorząd reprezentowali Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Jacek Jurkiewicz. Byli też świnoujscy harcerze oraz przedstawiciele Gimnazjum Publicznego nr 2, mieszkańcy Świnoujścia.

Tego samego dnia oficjalnie uruchomiono również bezpłatną aplikację „Cmentarz cyfrowy” na urządzenia przenośne. Aplikacja jest dostępna w językach niemieckim, polskim i angielskim. Prezentuje skomplikowane fakty historyczne dotyczące nalotów w czasie II wojny światowej, historii Świnoujścia i bombardowania miasta w marcu 1945 roku. Zintegrowana karta GPS automatycznie wyzwala w niektórych punktach cmentarza istotne informacje i oferuje wiele wskazówek na jego całym obszarze. Użytkownik może również swobodnie poruszać się po różnych rozdziałach, aby móc zagłębić się w historię tego miejsca.

To kolejna forma, udogodnienie, dzięki któremu każdy może poznać historię tego wyjątkowego miejsca, samego nalotu, jak i ludzi, którzy wówczas zginęli. W ubiegłym roku na terenie cmentarza otwarto wystawę „Twarze 12 marca 1945 roku”. Ma ona na celu przybliżenie ofiar tamtego tragicznego wydarzenia, przywrócenie im twarzy, imion… Wśród nich Polakom, którzy także stracili życie w tym nalocie. Dzięki unikalnym fotografiom, dokumentom i sprawozdaniom świadków tamtych wydarzeń odwiedzający mają możliwość wglądu i zagłębienia się w historię, jak i w teraźniejszość cmentarza wojennego Golm. Jako pierwsi aplikację uruchomili wspólnie Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka oraz Sekretarz Stanu Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann (na zdjęciu).

Podczas nalotu alianckie samoloty, w ciągu niespełna godziny, zrzuciły na miasto 3218 bomb o łącznej wadze 1609 ton. Według różnych historyków, w bombardowaniu miasta zginęło ponad 10 tys. ludzi, głównie niemieckich cywilów, którzy przez Świnoujście uciekali ze wschodu na zachód przed nadchodzącym frontem. Wśród ofiar byli także przymusowi robotnicy narodowości polskiej.
Ze względu na liczbę zabitych, Świnoujście stoi w jednym rzędzie z takimi niemieckimi miastami jak Hamburg, Kassel, Darmstadt, Pforzheim i Drezno.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus