Wtorek, 19 czerwca 2018r.

Imieniny: Gerwazego, Protazego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Język polski jest ważny

Region

Język polski jest ważny

Foto: scie24

Niedostateczna znajomość języka polskiego jest czynnikiem hamującym rozwój obszarów przygranicznych – uważają politycy z sąsiedniego powiatu Pomorze Przednie – Greifswald. Zainteresowanie nauką języka polskiego jest spore, brakuje odpowiednich inicjatyw.

Według radnych niemieckiego powiatu, język polski powinien być nauczany powszechnie, od przedszkola do etapu kończącego podstawową edukację szkolną. W Meklemburgii brakuje jednak wykwalifikowanej kadry, która mogłaby uczyć języka polskiego w niemieckich szkołach czy instytucjach.

Mimo ograniczeń kilka placówek oświatowych zza zachodniej granicy Polski wprowadziło język polski jako przedmiot obowiązkowy, z którego można nawet przystąpić do egzaminu maturalnego. Polskiego uczą się młodzi ludzie w szkole w Ahlbecku, także dzięki stałej współpracy niemieckich i świnoujskich szkół. Jednak im dalej od granicy, tym trudniej zarówno o odpowiednich nauczycieli, jak i stałego partnera wspierającego naukę języka polskiego.

Z tego powodu parlament sąsiedniego landu uznał jednogłośnie, że należy wspierać działania sprzyjające komunikacji między mieszkańcami, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami czy urzędami. Na projekty transgraniczne ze środków unijnych przeznaczono na lata 2014-2020 134 mln euro. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus