Czwartek, 18 października 2018r.

Imieniny: Juliana, Lukasza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Konkurs „Kosmiczna podróż – Dogonowie i ich arka", czyli zbudujmy statek kosmiczny!

Konkurs „Kosmiczna podróż – Dogonowie i ich arka", czyli zbudujmy statek kosmiczny!

Foto: Organizator

Konkurs towarzyszy wystawie "Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka".

Społeczność Dogonów należy do jednego z bardziej znanych ludów Afryki Zachodniej. Zamieszkuje rejon masywu Bandiagara, nieco poniżej tzw. wewnętrznej delty Nigru na południu Republiki Mali. Współcześnie ich populacja liczy około 400 000 osób. Zamieszkują wioski zarówno na samym masywie, na otaczającej go równinie oraz na tzw. rumowisku – kamienistych zboczach i wąwozach wokół Bandiagary.

Te ostatnie, trudno dostępne, ale malowniczo położne wioski należą do najciekawszych. Kosmogoniczna mitologia Dogonów opowiada m.in. o podróży ich praprzodków z gwiazdozbioru Wielkiego Psa na ziemię w tzw. arce Nommo (koryo), która „lądowała ruchem wirowym, przypominającym ruch kołowrotka”. 

Historia ta zainspirowała organizatorów do przygotowania konkursu plastycznego dla dzieci w wieku 8–13 lat na wykonanie pojazdu kosmicznego, w którym Dogonowie odbyli swoją niezwykłą podróż. Pojazdy te powinny być wykonane z materiałów nadających się do recyklingu (puszki, pojemniki plastikowe, butelki, torby papierowe, tektura, gazeta itp.). Liczy się pomysł i estetyka wykonania pracy.

Na wszystkie kosmiczne obiekty czekamy do 13 listopada 2017 roku. Prosimy je dostarczyć pod adres: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-561 Szczecin

, z dopiskiem „Dogonowie”
 
Najlepsi konstruktorzy otrzymają nagrody. Wielki finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 23 listopada 2017 roku (czwartek) o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.  
 
Koordynatorka: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 4315 270
[email protected] 

Autor: Organizator
comments powered by Disqus