Niedziela, 10 grudnia 2023r.

Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Godzina Pamięci na wzgórzu Golm

Region

Godzina Pamięci na wzgórzu Golm

Foto: scie24/archiwum

W niedzielę, 19 listopada na cmentarzu wojennym na wzgórzu Golm odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary wojen i przemocy wszystkich narodów.

Na największym cmentarzu wojennym Golm w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Kamminke  o godz. 14.00 rozpocznie się "Godzina Pamięci". Główną mowę wygłosi znany polski historyk, obecnie dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, prof. dr hab. Robert Traba. Duchową refleksję poprowadzi pastorka Annegret Möller-Titel.

Podczas uroczystości wystąpią również: Chór Thurbruch, uczniowie szkół Ückeritz i Ahlbeck oraz flecistka Olga Polichtera i klarnecistka Helena Rzepecka ze Świnoujścia. W myśl polsko-niemieckiego porozumienia i transgranicznego spotkania cała uroczystość po raz pierwszy tłumaczona będzie symultanicznie na język polski.

Organizator wydarzenia, Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi, jest uznaną humanitarną organizacją pozarządową, działającą na rzecz Pokoju. To właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie i pielęgnowanie niemieckich cmentarzy wojennych, szczególnie tych, znajdujących się poza granicami kraju. Do dnia dzisiejszego Niemiecki Ludowy Związek prowadzi prace ekshumacyjne. Współpracuje ze wszystkimi krajami europejskimi, które łączą wzajemne umowy bilateralne. W swojej strukturze posiada wydział ds. Kultury Pamięci i Edukacji, do którego należą cztery Międzynarodowe Ośrodki Edukacji i Spotkań Młodzieży. W Niemieckim Ludowym Związku zatrudnionych jest 580 pracowników etatowych i kilka tysięcy pracowników honorowych. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie od 1919 roku. W związku ze świadomością i odpowiedzialnością historyczną Niemiec Związkowi zależy na tym, aby uroczystości odbyły się w sposób godny, pokojowy, wolnościowy i demokratyczny. Właśnie antywojenny "Dzień Pamięci" winien zachęcić ludzi do refleksji nad wspólną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

- Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystości na cmentarzu wojennym Golm, a po niej do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na kawę i ciasto - zachęcają Kinga Sikora i Mariusz Siemiątkowski, dyrektorzy Ośrodka. 

Autor: red.
comments powered by Disqus