Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Szkolenie umiejętności w zakresie kultury pamięci w europejskich obszarach przygranicznych

MOVED memories. Border sounds of buried stories

Szkolenie umiejętności w zakresie kultury pamięci w europejskich obszarach przygranicznych

Foto: Organizator

W polsko-niemieckim regionie przygranicznym można zauważyć, jak gwałtowna migracja charakteryzuje społeczeństwo europejskie. Przykładowo miliony polskich obywateli w następstwie II wojny światowej straciły swoje domy rodzinne w wyniku wysiedleń, robót przymusowych, deportacji, zsyłek, prześladowań, ucieczek i wypędzeń.

Polacy z przedwojennych obszarów Polski tak jak np. z utraconych Kresów Wschodnich osiedlili się w opuszczonych miastach niemieckich. Wraz z bagażem własnego rodzinnego i kulturowego wykorzenienia Polacy trafili do nowego miejsca zamieszkania, a zarazem spuścizny poprzednich niemieckich mieszkańców, którzy z kolei pozostawili po sobie cmentarze wraz z pochowanymi bliskimi. Historie o pogrzebanych ludziach zostały utracone, ale same miejsca wciąż jeszcze istnieją. Co dziś dzieje się z miejscami pogrzebanych tam wspomnień?

Pytania te będą omawiane w ośmiodniowym seminarium międzykulturowym dla młodzieży z Polski i Niemiec. Punktem wyjścia wspólnej pracy są cmentarze wojenne, cmentarze cywilne i inne zapomniane miejsca z historii polsko-niemieckiej. Aby przywrócić te miejsca do naszych wspomnień, uczestnicy projektu rozwiną muzyczne występy i stworzą interakcje, które będą prezentowane w miejscach publicznych na wyspie Uznam. Ważnym aspektem będzie kontakt z przechodniami już na samym miejscu. Planowane są zajęcia w Świnoujściu, Ahlbecku i Kamminke.

Zaplanowane występy:

10.05.2018
14.00 - Świnoujście, Plac Wolności
16.00 - Świnoujście, Plaża i Promenada

11.05.2018
15.00 - Kamminke, Port i Cmentarz Wojenny Golm

12.05.2018
11.30 - Ahlbeck/ Heringsdorf, Promenada

Autor: Organizator
comments powered by Disqus