Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Autobusem po wyspie Uznam

Letnia oferta Ostseebus

Autobusem po wyspie Uznam

Autobusy niemieckiego przewoźnika kursują regularnie po całej wyspie Uznam

Foto: Ostseebus GmbH

Firma Ostseebus GmbH przedstawiła swoją ofertę na sezon letni 2014. Autobusami tego przewoźnika podróżować możemy po całej wyspie Uznam oraz - dzięki współpracy z Komunikacją Autobusową w Świnoujściu - na transgranicznej Linii Europejskiej łączącej niemiecką i polską część wyspy.

Letni takt Linii Europejskiej

Już od 02. maja autobusy Linii Europejskiej kursują pomiędzy Świnoujściem i Cesarskimi Uzdrowiskami (Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin) od poniedziałku do soboty w letnim takcie co 30 minut. W niedziele i święta kursują one co 60 minut. Linia Europejska nadaje się znakomicie do odwiedzin w przygranicznych niemieckich kurortach. Przystanki są bowiem zlokalizowane przy promenadach, w centrach tych miejscowości, oraz przy molo, które znajduje się w każdym z tych trzech kurortów. Dokładny rozkład jazdy jak i taryfikator znajdą Państwo na naszej - również polskojęzycznej - stronie internetowej www.ostseebus.de. Letni rozkład jazdy z taktem 30-minutowym obowiązuje do pierwszej soboty października.

Trasa Linii Europejskiej przez Świnoujście

Do tej pory trasa Linii Europejskiej wiodła od granicy przez promenadę i centrum do promu. Takim sam przebieg miała w stronę Niemiec. Teraz podróż w stronę Niemiec można już rozpocząć od przystanku "Port" przy nabrzeżu Adler-Schiffe. Kolejnymi przystankami są: "Prom", "Kapitanat Portu", "Prom", "Plac Wolności / Centrum", "Plac Kościelny / Kościół", "Wieża Widokowa", "Promenada 1” i „Promenada 2", "Dworzec UBB" oraz "Rynek 1” i „Rynek 2". Wracając z Niemiec autobus jedzie przez Świnoujście ulicami Wojska Polskiego, Kostytucji 3-Maja, Wybrzeże Władysława IV, Armii Krajowej, Dąbrowskiego, Piastowska, Piłsudskiego do ulicy Słowackiego ("Promenada 2") i jedzie od razu dalej ulicami Matejki i Wojska Polskiego do Niemiec. Autobusy okrążają zatem miasto Świnoujście i na pewnym wspólnym odcinku przywożą pasażerów z Niemiec i równocześnie zabierają pasażerów rozpoczynających podróż w kierunku Niemiec. Modyfikacja ta zapewni skrócenie czasu przejazdu przez Świnoujście, jak i uniknięcie opóźnień autobusów powstałych przez duże natężenie ruchu w sezonie letnim.

Uznamska Linia Odkrywców

Uznamska Linia Odkrywców po raz pierwszy w tym roku rozpoczyna swój bieg od przystanków Linii Europejskiej w Świnoujściu. Linia ta kursuje we wtorki oraz czwartki i nadaje się znakomicie do zwiedzenia nie tylko niemieckich kurortów położonych najbliżej granicy, lecz umożliwia poznanie niemalże wszystkich malowniczych miejscowości leżących nieco dalej od linii brzegowej Bałtyku. Wyjeżdżając tą Linią ze Świnoujścia przejeżdżamy najpierw przez tzw. Cesarskie Uzdrowiska (Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin). Następnymi miejscowościami są: Benz z kościołem Feiningera i Młynem Holenderskim (muzeum), Neppermin z przystanią żaglówek, Balm z polem golfowym i malowniczym jeziorem Balmer See, Morgenitz z wystawą garncarstwa, Mellenthin z Pałacem na Wodzie i kościołem, miasto Usedom (Uznam) ze Starym Miastem, Karnin z historycznym mostem kolejowym (20 min. przerwy), Stolpe z pałacem, Praetenow z zagrodą żubrów, Dargen z Muzeum Dwukółek i lotnisko Heringsdorf z wystawą samolotów z czasów II. wojny światowej oraz światem zabaw i symulatorów lotów dla najmłodszych (Hangar 10). Wysiadajac na jednym z tych przystanków ma się trzy godziny do przyjazdu kolejnego autobusu tej Linii, który dowiezie pasażerów z powrotem do Cesarskich Uzdrowisk. Stąd można wrócić do Świnoujścia Linią Europejską kursującą co 30 minut. Cena przejazdu całą trasą Uznamskiej Linii Odkrywców wynosi 9,- EUR od osoby dorosłej i 4,50 EUR od dziecka w wieku od 6 do 14 lat (Bilet całodzienny Uznam). Dzieci do 5. roku życia przewożone są pod opieką dorosłych bezpłatnie. W cenie powyższego biletu całodziennego Uznam można korzystać również ze wszystkich autobusów liniowych na niemieckiej części wyspy Uznam jak i z Linii Europejskiej do i z Świnoujścia. Uprawnia on także do bezpłatnego skorzystania z rowerów systemu UsedomRad (www.usedomrad.de), którego stacje wynajmu zlokalizowane są w okolicach przystanków autobusowych na całej wyspie Uznam.

Sprzedaż biletów w dwóch walutach

Bilety na całej trasie Linii Europejskiej dostępne są od 02.05. w dwóch walutach: w euro i w złotówkach. Do tej pory - z powodu regulacji podatkowo-prawnych dot. sprzedaży biletów transportu zbiorowego - możliwa była sprzedaż biletów tylko w walucie krajowej danego państwa. Na przystankach w Świnoujściu dostępne były wyłącznie bilety w złotówkach, a w Niemczech wyłącznie w euro. Ograniczenie to zostało zniesione i bilety na Linii Europejskiej dostępne są już na całej jej trasie tak w euro jak i w złotówkach. Tak płatność w złotówkach w Niemczech, jak i w euro w Polsce nie stanowią już żadnego problemu.

W każdym autobusie tak na Linii Europejskiej jak i na Uznamskiej Linii Odkrywców zapowiedzi kolejnych przystanków jak i rozkłady jazdy są dwujęzyczne: po polsku i po niemiecku. Dwujęzyczne są także tablice odjazdów na przystankach tych linii.

Autor: Ostseebus GmbH
comments powered by Disqus