Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Młodzi Niemcy uczą się języka polskiego

Region

Młodzi Niemcy uczą się języka polskiego

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: pixabay.com

Prawie 1 tys. uczniów uczy się języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego w szkołach w całej Meklemburgii – Pomorzu Przednim. Do tego ponad 1,5 tys. dzieci i młodzieży z sąsiedniego powiatu Pomorze Przednie - Greifswald przystąpiło ostatnio do współfinasowanego przez UE programu nauczania języka polskiego. Język polski cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice uważają, że znajomość tego języka obcego ma realny wpływ na rozwój kariery zawodowej mieszkańców terenów przygranicznych

Do wartego łącznie 2,6 milionów euro unijnego projektu "Nauka języków sąsiada od przedszkola do końca edukacji jako klucz do komunikacji w Euroregionie Pomerania" przystąpiło 16 przeszkoli, 11 szkól podstawowych i 7 szkół średnich. Pieniądze na naukę zagwarantowane są do 2020 roku, jednak już teraz wiadomo, że projekt zostanie przedłużony o kolejne dwa lata w celu stworzenia stałego systemu nauczania języka polskiego.

Z danych z grudnia ubiegłego roku Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury landu Meklemburgia – Pomorze Przednie wynika, że w regularnych zajęciach języka polskiego uczestniczy 991 uczniów. Naukę oferuje 10 różnych placówek zatrudniających 23 wykwalifikowanych nauczycieli języka polskiego. Kadry pedagogicznej brakuje, dlatego coraz częściej do nauczania angażowani są nauczyciele z Polski.

Język polski jest przedmiotem, z którego można zdawać w Niemczech egzamin maturalny. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus