Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Czy Niemcy i Polska tracą na globalizacji? 11. Uznamskie Dni Literatury rozpoczną się od niemiecko-polskiej dyskusji panelowej

Wydarzenia

Czy Niemcy i Polska tracą na globalizacji? 11. Uznamskie Dni Literatury rozpoczną się od niemiecko-polskiej dyskusji panelowej

Dirk Schümer

Foto: Geert Maciejewski

Globalizacja stawia przed Polską i Niemcami wielkie wyzwania. Temu fascynującemu zagadnieniu będzie poświęcona tłumaczona symultanicznie na język polski dyskusja panelowa z udziałem znamienitych gości. Odbędzie się ona podczas ceremonii otwarcia Uznamskich Dni Literatury w niedzielę 31 marca o godzinie 15 w hotelu Palacew miejscowości uzdrowiskowej Zinnowitz. 

„Szczególnie tu – na niemiecko-polskiej wyspie Uznam – musimy porozumieć się co do wspólnej przyszłości w Europie“, mówi dyrektor Uznamskich Dni Literatury Thomas Hummeli dodaje: „Z tego powodu chcielibyśmy serdecznie powitać w eleganckiej miejscowości uzdrowiskowej Zinnowitz w szczególności gości z Polski“. Swój udział w panelu dyskusyjnym zgłosili: Adam Krzemiński (ekspert ds. relacji polsko-niemieckich i publicysta), Dirk Schümer (europejski korespondent dziennika „Die Welt“), Cornelia Pieper (konsul generalna Niemiec w Gdańsku) oraz Karoline Preisler (Przewodnicząca Fundacji Arno-Esch). Prowadzącym będzie dr mult. Manfred Osten. Dla polskich gości wstęp jest wolny.

Jakie miejsce będą zajmować Polska i Niemcy w przyszłej Europie?

Zgodnie z ogólnie przyjętą teorią to Chiny są niekwestionowanym zwycięzcą globalizacji, ponieważ dysponują trzema czynnikami: kapitałem, pracą i know-how. Niemcy, Polska i Europa muszą zmierzyć się nie tylko z tym, ale również z innymi wyzwaniami w świecie, który już teraz znacząco się zmienia. Sto lat po zwołaniu w Niemczech obrad pierwszego demokratycznie wybranego parlamentu, 70 lat po powstaniu NRD, 30 lat po zjednoczeniu Niemiec i 101 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – Europa stoi przed wielkimi zmianami, które być może są nawet bardziej dramatyczne niż te przywołane w rocznicach, a z pewnością w niczym im nie ustępują. Jako przykład można wymienić tu globalne programy inwigilacji stosowane przez służby specjalne różnych państw oraz totalną kontrolę i reedukację obywateli przy pomocy wspieranego przez sztuczną inteligencję tak zwanego „Systemu Kredytu Społecznego” w Chinach. Głód, niszczenie środowiska naturalnego i eksplozja demograficzna sprawiają, że coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o ucieczce do Europy. Wielobiegunowy świat zbroi się tuż za granicami Unii Europejskiej. 

Na pytanie, w jaki sposób Europa może poradzić sobie z potężnymi wyzwaniami przyszłości, spróbują odpowiedzieć z niemiecko-polskiej perspektywy uczestnicy dyskusji panelowej.

11. Uznamskie Dni Literatury 

Zapraszamy na 11. Uznamskie Dni Literatury, które odbędą się w dniach od 31 marca do 6 kwietnia. W najbardziej malowniczych zakątkach wyspy Uznam będzie można podziwiać całą panoramę twórczości literackiej pod hasłem „Kiedy myślę o Niemczech”. W cesarskich miejscowościach uzdrowiskowych Ahlbeck, Heringsdorf oraz Bansini Zinnowitzświatowej sławy autorzy tacy jak laureatka nagrody Nobla Herta Müller, legenda literatury Martin Walser, nowa laureatka Uznamskiej Nagrody Literackiej Jenny Erpenbeck, autorka kryminalnych beststellerów Donna Leon, laureat Uznamskiej Nagrody Literackiej w 2014 roku Jaroslav Rudiš, ale również Peter Sodanni inni zaprezentują w ramach moderowanych odczytów oraz dyskusji panelowych swój obraz Niemiec. W centrum zainteresowania znajdzie się literatura wraz z osobistymi, intymnymi i ekscytującymi refleksjami, często ściśle związanymi z biografiami autorów oraz gwałtownymi wydarzeniami, które je kształtowały.

Więcej informacji oraz bilety dostępne na stronie www.usedomerliteraturtage.de, we wszystkich biurach informacji turystycznej na wyspie Uznam lub telefonicznie pod numerem 038378-34647. 

Termin imprezy

Czwartek 31.03., godz. 15
Wielka dyskusja panelowa otwierająca Dni Literatury: Przegrani procesu globalizacji? – pozycja Niemiec w przyszłej Europie 
Hotel Palace na wyspie Uznam, miejscowość uzdrowiskowa Zinnowitz

Dyskusja panelowa, w której wezmą udział Dirk Schümer (europejski korespondent gazety „Die Welt“), Cornelia Pieper (konsul generalna Niemiec w Gdańsku), Adam Krzemiński (publicysta) i Karoline Preisler (Przewodnicząca Fundacji Arno-Esch). Rolę prowadzącego przyjmie dr mult. Manfred Osten

Autor: Usedomer Musikfestival
comments powered by Disqus