Czwartek, 7 grudnia 2023r.

Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Uznamskie lotnisko zaprasza na dzień otwarty

100-lecie portu lotniczego w Heringsdorfie

Uznamskie lotnisko zaprasza na dzień otwarty

Foto: scie24/archiwum

W niedzielę, 7 lipca lotnisko w Zirchow świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji zaprasza mieszkańców i gości przebywająych na wyspie na dzień otwarty, podczas którego pozwoli zajrzeć w miejsca nieodostępne na codzień dla zwiedzających.

Dokładnie 5 lipca 1919 roku wystartowała stąd pierwsza maszyna z dwoma pasażerami na pokładzie, dając początek ruchowi lotniczemu na wyspie Uznam. Lotnisko powstało na terenie poligonu świnoujskiego garnizonu i zalicza się do najstarszych tego typu obiektów w Niemczech. W pierwszym okresie kierunki lotów nie były odległe - Travemünde, Warnemünde, Sassnitz, Stralsund, Sellin na Rugii. Od 1962 roku samoloty przewoziły pasażerów głównie do Berlina, Lipska, Drezna, Pragi czy Helsinek. Port wstrzymał ruch pasażerski w 1978 roku, przez dwie kolejne dekady służąc głównie celom wojskowym. Działalność jako ogólnodostępne lotnisko wznowił na początku lat 90-tych XX w. 

Dzisiaj małe lotnisko na niewielkiej wyspie ma się całkiem nieźle. Rocznie obsługuje ponad 20 tys. pasażerów, a w trwająym sezonie oferuje loty (głównie w weekendy) w pięciu kierunkach - do Frankfurtu nad Menem, Moguncji, Stuttgartu, Düsseldorfu, Dortmundu, Zurychu. W ciągu ostatnich pięciu lat właściciel powiat Greifswald Pomorze Przednie zainwestował w modernizację obiektu około 3 mln euro. Kolejne dwa mają zostać wydane do 2021 roku. Nie bez znaczenia dla dalszego rozwoju lotniska jest dynamiczny wzrost turystyki w Świnoujściu. - Dla nas jest to kolejny ważny rynek - uważa Dirk Zabel, dyrektor portu w Zirchow. 

Urodzinowy dzień otwarty ruszy w niedzielę o godzinie 10.00 i zakończy się o 16.00. Do dyspozycji gości będzie m.in. sala odpraw, taras widokowy oraz muzeum Hangar 10, pokaz sprzętu straży pożarnej i mała gastronomia. Wstęp i parking wolne od opłat.  

Autor: scie24
comments powered by Disqus