Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / „Woliński Park Narodowy serdecznie zaprasza wszystkich miłośników sów na unikalną wystawę „Moje Sowy”

Region

„Woliński Park Narodowy serdecznie zaprasza wszystkich miłośników sów na unikalną wystawę „Moje Sowy”

Foto: WPN

Mimo, że na wystawie prezentowanych jest blisko 500 eksponatów, to tylko część kolekcji gromadzonej przez Panią prof. Andrzejewską od 1952r. Kolekcja obecnie składa się z 1507 sów. Prezentowane na wystawie sowy są tak różnorodne, że trudno je nawet podzielić.

Kryterium podziału może być tworzywo - jest więc grupa sów metalowych, drewnianych, porcelanowych, glinianych czy szklanych. Możemy je podzielić ze względu na pochodzenie - będą więc sowy europejskie, azjatyckie, a nawet australijskie, czy z Nowej Zelandii. Można również zastosować kryterium użyteczności: będą to sowy dzbanki, sowy otwieracze do butelek, sowy szczotki czy sowy puzderka. A może by tak podzielić sowy według podziałów klasowych. Byłyby to sowy drewniane - rzeźbione niewprawną ręką ludowego twórcy lub na drugim końcu arcydzieła jubilerskie - wykładane emalią i drogimi kamieniami. Również arystokratyczne sowy z kryształu, ozdabiane złotem czy srebrem i sowy arcydzieła w swej prostocie - w kształcie kostki lub kamiennej bryły z zaznaczonymi jedynie wgłębieniami symbolizującymi oczy. 

Największą grupę stanowić będą barwne sowy odpustowe, jarmarczne. 

Krótko mówiąc są to sowy sowiaste jak żywe lub sowy stylizowane. Im bardziej uproszczone tym ciekawsze, co świadczy o unikatowy charakterze kolekcji.

Zapraszamy wiec wszystkich zainteresowanych do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach na wystawę „Moje Sowy” prof. Wandy Andrzejewskiej do 18 kwietnia 2023r. od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 16.00.”

Autor: Elżbieta Lorent WPN
comments powered by Disqus