Rozmaitości
Opaski bezpieczeństwa oraz pomoc sąsiedzka dla seniorów
Foto: BIK UM Świnoujście
Opaski bezpieczeństwa oraz pomoc sąsiedzka – takie formy pomocy dla seniorów realizuje aktualnie Miasto Świnoujście w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Adresatami Programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Program "Korpus Wsparcia Seniorów", do którego przystąpiło Miasto, ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osobom starszym przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie w realizacji świadczenia usług opiekuńczych na terenie Świnoujścia. Został on sfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program obejmuje zakup opasek bezpieczeństwa oraz wspieranie działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich.
Opaska bezpieczeństwa, tzw.”opieka na odległość”, to nowoczesna forma wsparcia. Jest ona połączona z usługą całodobowego centrum monitoringu - w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego SOS znajdującego się na opasce umożliwi połączenie ze stale gotową do podjęcia interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić seniorowi wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) bądź wezwać służby ratunkowe.
Opaska bezpieczeństwa dla seniora to dodatkowe zabezpieczenie, które działa dyskretnie i efektywnie w codziennym życiu. Przykłady? Senior robiący zakupy może poczuć się nagle słabo – wystarczy naciśnięcie przycisku, by rodzina lub asystent medyczny zostali powiadomieni. Inna sytuacja: osoba starsza idzie na spacer i zabłądzi – dzięki GPS, rodzina może łatwo odnaleźć i dotrzeć do swojego bliskiego. Proste rozwiązanie technologiczne takie jak to potrafi znacznie podnieść jakość życia, zarówno osób potrzebujących opieki, jak i bliskich, którzy nie mogą stale kontrolować ich bezpieczeństwa. Do tej pory już 55 seniorów z terenu Świnoujścia zostało wyposażonych w opaski bezpieczeństwa.
Od lipca br. Miasto rozszerzyło ofertę dla świnoujścian także o usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich. Usługi te obejmują swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Forma tej pomocy dedykowana jest osobom, które są samotne i nie mają wsparcia ze strony najbliższych, a także ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Wdrożenie programu przyczyni się do podniesienia jakości życia seniorów wymagających np. pomocy przy zrobieniu zakupów, sprzątaniu mieszkania, przygotowania posiłków, wspólnego spaceru czy rozmowy.W ramach realizacji usług sąsiedzkich pomocy udzielają sąsiedzi, czyli osoby mieszkające w pobliżu. Za wymienioną pomoc co miesiąc otrzymują one wynagrodzenie wyliczone wg stawki godzinowej.
Osoby zainteresowane powyższymi formami wsparcia uzyskają informacje w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przy ul. Dąbrowskiego w pokoju 316 na III piętrze lub telefoniczne pod numerem 91 322 54 71 i 91 322 54 93.
DOŁĄCZ DO NAS: