Piątek, 11 lipca 2025r.

Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Zmiana dowódcy 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w 33. rocznicę utworzenia jednostki

Rozmaitości

Zmiana dowódcy 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w 33. rocznicę utworzenia jednostki

Foto: 8 FOW

Wielka gala banderowa na wszystkich okrętach danego dywizjonu, to musi oznaczać ważne wydarzenie – święto jednostki. W poniedziałek, 14 lipca 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych będzie obchodził 33. rocznicę swojego utworzenia. W tym roku oprócz świętowania rocznicy odbyła się także ceremonia przekazania obowiązków dowódcy jednostki. Dowodzenie objął komandor podporucznik Przemysław Lizik.

Uroczystość, która miała miejsce na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, zgromadziła przedstawicieli dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, byłych i obecnych żołnierzy dywizjonu, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości związanych z dywizjonem na przestrzeni lat. Dotychczasowy dowódca komandor porucznik Piotr Mazurek żegna się z dywizjonem, w którym spędził większość dotychczasowej kariery zawodowej i przechodzi na kolejne stanowisko służbowe.

„Kończąc służbę na stanowisku dowódcy, chcę Wam serdecznie podziękować za wspólne lata służby, zaangażowania i lojalności. W ciągu tych kilkunastu lat razem przeszliśmy wiele — wymagające szkolenia, ćwiczenia, codzienne zadania i nieoczekiwane wyzwania. Zawsze mogłem liczyć na Wasz profesjonalizm i wzajemne wsparcie, za co jestem głęboko wdzięczny. To był dla mnie zaszczyt móc Wami dowodzić, a także z Wami służyć. Życzę  powodzenia i satysfakcji w dalszej służbie – jesteście silnym i wartościowym zespołem.” – podsumował swoją służbę w „Drugim Dywizjonie” i strukturach 8FOW komandor porucznik Piotr Mazurek.

Główne zadania 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych to stawianie zagród minowych, transport drogą morską żołnierzy i techniki wojskowej, a także pełnienie roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. W ostatnich latach, w związku z pojawiającymi się zagrożeniami, istotnie rośnie znaczenie zdolności do szybkiego i skutecznego transportu sił. W odpowiedzi na te wyzwania, 2 Dywizjon Okrętów Transportowo–Minowych aktywnie współpracuje z największymi związkami taktycznymi w Polsce, takimi jak 12 Dywizja Zmechanizowana, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, czy siły desantowe 6 Brygady Powietrznodesantowej.

„Obejmuję dowództwo w ważnym momencie dla 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo–Minowych, stoimy przed nowymi wyzwaniami, ale jestem przekonany, że wspólnie, jako zgrany zespół, jesteśmy w stanie im sprostać. Moim priorytetem będzie kontynuacja najlepszych tradycji jednostki, dbałość o wysoki poziom wyszkolenia i gotowości bojowej, a także umacnianie więzi z lokalną społecznością” – powiedział komandor podporucznik. Przemysław Lizik, obejmujący stanowisko dowódcy dywizjonu.

***

Komandor podporucznik Przemysław LIZIK urodził się 13 marca 1982 r., w Dębnie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz studiów podyplomowych w zakresie dyplomacji na tej samej uczelni.

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 2007 r., rozpoczął służbę w 2 Dywizjonie Okrętów Transportowo-Minowych. Cała jego służba związania jest ściśle z 2dOTrM, gdzie przechodził przez wszystkie szczeble kariery, począwszy od dowódcy działu okrętowego, aż po szefa sztabu dywizjonu. W 2017 roku dowodził ORP Czernicki, który pełnił wówczas rolę okrętu flagowego w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Czarnym.

Zgodnie z rozkazem personalnym Dyrektora Departamentu Kadr, z dniem 14 lipca 2025 roku wyznaczony został na stanowisko dowódcy 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych i awansowany na stopień komandora porucznika.

***

2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych jest oddziałem taktycznym 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Początki dywizjonu sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Nr 060/org. z 7 lipca 1951 r. powołano Flotyllę Środków Desantowych. Po zmianach organizacyjno-etatowych w Siłach Zbrojnych w 1965 roku zorganizowana zostaje w wywodząca się z Flotylli Środków Desantowych - 2 Brygadę Okrętów Desantowych. Jednostka sukcesywnie wyposażana była w nowe kutry oraz okręty desantowe polskiej produkcji. W szczytowym okresie brygada liczyła: okręt dowodzenia, 22 okręty desantowe średnie oraz 18 kutrów desantowych. W 1977 roku w skład BOD wszedł 1 Dywizjon Saperów Morskich- jednostka brzegowa, której zadania polegały na wykonywaniu przejść w inżynieryjno-minowych zaporach przeciwnika w rejonie przybrzeżnym i na plażach.

W 1987 roku dywizjon przedyslokowano do Dziwnowa, a następnie w 1993 roku przeformowano w 4 Batalion Minowania MW. Na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Gen. WP Nr 073/org. z 12 lipca 1990 r. jednostkę przeformowano na 2 Brygadę Okrętów Transportowo-Minowych. Dwa lata później, 14 lipca 1992 r., rozkazem Dowódcy MW Nr 069 Brygadę przeformowano w 2 Dywizjon Okrętów Transportowo- Minowych.  Zgodnie z Decyzją MON nr 94 z 10 lipca 2020 r. doroczne Święto 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych zostało ustanowione na dzień 14 lipca.

 

Autor: 8 FOW
comments powered by Disqus