Poniedziałek, 6 maja 2024r.

Imieniny: Judyty, Jakuba, Filipa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Siły 12. Dywizji na okrętach

Port Wojenny

Siły 12. Dywizji na okrętach

Foto: 8.FOW

W środę, 10 czerwca, w świnoujskim Porcie Wojennym miał miejsce ćwiczebny manewr załadunku i wyładunku sił 12. Brygady Zmechanizowanej i 8. Pułku Przeciwlotniczego na pokład okrętu transportowo – minowego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Sprawdzane były procedury obowiązujące przy operacji załadunku sprzętu oraz doskonalono metodykę rozmieszczania ładunku na pokładach okrętów.

W trakcie ćwiczenia na pokład okrętu transportowo-minowego ORP „TORUŃ” załadowano łącznie 26 pojazdów różnego typu. Były to między innymi kołowe transportery opancerzone ROSOMAK, armatohaubice typu DANA, zestaw przeciwlotniczy OSA oraz pojazdy ciężarowo-terenowe. Po dokładnym sprawdzeniu i zabezpieczeniu załadowanego sprzętu nastąpił manewr rozładunku okrętów. Marynarze z 8.FOW często biorą udział w tego typu ćwiczeniach. W trakcie załadunku techniki wojskowej na okręty doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji załadunku i rozładunku.

Ćwiczenie zrealizowane przez wydzielone siły 12. „Szczecińskiej” Dywizji Zmechanizowanej z okrętami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża  było integralną częścią manewrów wydzielonych komponentów Wojsk Lądowych do ćwiczenia pod kryptonimem „ŻBIK 15”.

Okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych projektu 767 to jednostki przeznaczone do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych.

Okręty te uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu zapewniając możliwość transportu wojsk, sprzętu, uzbrojenia minowego i zabezpieczenia logistycznego. W latach ubiegłych okręty te prowadziły operacje przerzutu wojsk lądowych do Wielkiej Brytanii na ćwiczenia „Druids Dance 09”, „Afgan Rat 2010”i „Pashtun Eagle 2010”. Zabezpieczały także polskie okręty podwodne typu Kobben podczas ich transferu do Polski w latach 2002-2004. Okręty projektu 767 stanowią serię pięciu okrętów noszących nazwy miast polski (Lublin, Gniezno, Kraków, Poznań i Toruń). Wszystkie wchodzą w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Autor: kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI
comments powered by Disqus