Wtorek, 17 lipca 2018r.

Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Dlaczego warto wybierać papy termozgrzewalne?

Materiał partnera

Dlaczego warto wybierać papy termozgrzewalne?

Foto: arch.

Na rynku materiałów do izolacji dachowych znajdziemy bardzo szeroką ofertę pap. Ten, jeden z najpopularniejszych wyrobów do krycia dachu dostarcza nam wielu możliwości wyboru. Pozwala na idealne dobranie produktu do planowanego przez nas zastosowania. Niezależnie od tego, czy zamierzamy izolować fundamenty, podłogi czy też zajmować się konstrukcją zielonego dachu.

Asortyment najpopularniejszych hurtowni opiera się na różnorodności dostępnych elementów. Tak też dzieje się w przypadku pap, które dzielimy na wiele rozmaitych podkategorii ze względu na zastosowany w ich produkcji materiał, użytą w konstrukcji osnowę a także jeśli chodzi o sugerowany sposób mocowania produktu.

Papy termozgrzewalne i ich przewaga na tle innych rodzajów pap

Największy wpływ na właściwości użytkowe każdej papy ma materiał bitumiczny z którego została ona wytworzona. Wyróżniamy więc asfalt tradycyjny – materiały powstałe z jego użyciem opierają się na welonie tekturowym bądź szklanym, a więc wykluczone jest ich zgrzewanie palnikiem do podłoża. Zamiast tego do ich mocowania używa się lepiku, który jednak nie jest najwygodniejszy w zastosowaniu. Papy tego typu są tanie, ale też i nietrwałe, dlatego powoli odchodzi się od ich stosowania, ograniczając użycie produktów do renowacji dachów pokrytych tym samym materiałem. Kolejną grupą są asfalty oksydowane, które przez lata zdążyły wyrobić sobie dobrą markę oraz pozostają relatywnie niedrogie. Także w tym przypadku osnowę stanowi najczęściej tektura, z czego wynikają ograniczenia w parametrach materiału. W temperaturach bliższych zeru stopniom papy te zachowują się jak ciało stałe i trwale odkształcają, zaś przy 70 stopniach nagrzania asfalt zaczyna się upłynniać, w dodatku są one całkowicie nieodporne na działanie promieni UV, rezultatem czego należy je konserwować specjalnymi masami dyspresyjnymi.

Ostatnią z wyróżnianych grup, do której należą także papy termozgrzewalne pozostają papy modyfikowane. W ich przypadku parametry asfaltu zostały znacznie ulepszone przez dodanie do nich elastomerów bądź plastyfikatorów w rodzaju kauczuku SBS lub niemniej skutecznego i plastycznego APP. Dzięki tym domieszkom papy pozostają odporne na wysokie i niskie temperatury – można je układać nawet w pięciostopniowym mrozie! Oprócz tego cechuje je wysoka elastyczność oraz wytrzymałość na rozrywanie i odkształcenia. Papy termozgrzewalne modyfikowane bardzo wolno się starzeją, a miejscowe przerwanie osnowy wcale nie oznacza w ich wypadku mniejszych właściwości hydroizolacyjnych. Pokryte nimi dachy nie wymagają prac konserwacyjnych, a same produkty pozostają odporne na działanie promieni słonecznych. Dlatego właśnie papy termozgrzewalne stanowią najlepszą z opcji dostępnych na rynku.

Autor: red.
comments powered by Disqus