Czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Imieniny: Bogusławy, Apoloniusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Świnoujście - trzeci najbogatszy samorząd

Ranking Wspólnoty

Świnoujście - trzeci najbogatszy samorząd

Foto: scie24

Od siedemnastu lat pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” bada kondycję finansową polskich samorządów. W zestawieniu za rok 2017 Świnoujście nie tylko zachowało swoją wysoką, trzecią pozycję wśród 48 miast na prawach powiatu, ale i o prawie 1 tys. zł. zwiększyło swój dochód w przeliczeniu na mieszkańca.

Świnoujście jest w czołówce najzamożniejszych miast w kraju, a jego sytuacja finansowa polepsza się z roku na rok. Według obliczeń naukowców odpowiedzialnych za przygotowanie rankingu, w roku 2017 na każdego mieszkańca miasta przypadło w budżecie dokładnie 6132,42 zł. Chociaż w zestawieniu pozycja miasta nie wzrozła, lecz zachowała trzecie miejsce, to w znaczny sposób zwiększył się dochód samorządu per capita. W 2016 roku wyniósł 5169,52 zł (w 2015 roku 4385,44 zł). Wśród polskich miast na prawach powiatu w lepszej kondycji finansowej jest tylko Płock oraz Sopot, od lat niezmienny lider zestawienia. 

Zachodniopomorskie - perła wśród regionów

Podobnie jak Świnoujście, dobre radzi sobie w zakresie finansów nasz samorząd wojewódzki. Zachodniopomorskie zajęło wysokie, trzecie miejsce w prestiżowym rankingu. Z obserwacji naukowców wynika, że jest jednym z regionów, które najlepiej radzi sobie z problemem bezrobocia. Region systematycznie rozwija swoją infrastrukturę – przybywa zmodernizowanych dróg, połączeń kolejowych z nowoczesnym taborem, szpitali, bazy sportowej i kulturalnej. Autorzy rankingu podkreślają rownież jego wysoką atrakcyjność inwestycyjną, która wynika m.in. z transformacji profilu gospodarczego regionu. 

Jak to wyliczono? 

W jaki sposób powstało zestawienie? Twórcy rankingu jak zwykle podliczyli dochody samorządów. Pominęli przy tym wpływy z dotacji celowych, odjęli "janosikowe", do faktycznie zebranych dochodów dodali skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Wszystko po to, aby uzyskać jak najbardziej realny współczynnik „zamożności”. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej. Jak podkreślają osoby odpowiedzialne za to zestawienie, jest ono jednym z najstabilniejszych.

Z całym raportem można zapoznać się tutaj.

Autor: scie24
comments powered by Disqus