Czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Imieniny: Bogusławy, Apoloniusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Jakie dane powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Materiał zewnętrzny

Jakie dane powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Foto: Materiał zewnętrzny

Mianem kolizji określa się stłuczkę, w której nie ma rannych i ucierpiały jedynie pojazdy. W takich sytuacjach nie jest wymagane wzywanie policji na miejsce zdarzenia, gdyż wystarczy spisanie stosownego oświadczenia sprawy kolizji drogowej. Wyjaśniamy, jak prawidłowo sporządzić taki dokument i jakie dane powinny się z nim znaleźć, aby oświadczenie zostało uznane przez ubezpieczyciela.

Kiedy można spisać oświadczenie o kolizji?

Stłuczka to nieprzyjemna sytuacja, z którą wiąże się sporo stresu. Mogą się z nią spotkać nawet doświadczeni kierowcy, dlatego warto wiedzieć jak się zachować w przypadku kolizji. Na początku należy wyjaśnić, czym właściwie jest takie zdarzenie drogowe i kiedy wystarczy jedynie spisanie oświadczenia. Dokument z przyznaniem się do winy sprawcy można sporządzić tylko w przypadku, gdy w stłuczce nie ma rannych, a szkody ograniczają się do zniszczenia samochodu. Oznacza to, że gdyby w wyniku kolizji ktoś został poszkodowany i wymagał interwencji lekarskiej. Konieczne jest wezwanie policji ora służb ratunkowych.

W jakim celu spisuje się oświadczenie o kolizji?

Uczestniczenie w stłuczce jest stresującą sytuacją, a w przypływie emocji, wiele osób od razu sięga po telefon, aby wezwać policję. Nie zawsze jest to potrzebne, dlatego w przypadku braku poszkodowanych, warto spisać oświadczenie o kolizji. To dokument, w którym sprawca przyznaje się do winy i zobowiązuje się do naprawienia szkody. Stworzenie takiego pisma pozwoli uniknąć wzywania policji i maksymalnie skrócić czas załatwiania sprawy. Oświadczenie znacznie przyśpieszy też całą procedurę odszkodowawczą, dlatego możesz się spodziewać szybkiej wypłaty zadośćuczynienia.

Oświadczenie o kolizji należy przesłać do towarzystwa, z którym współpracuje sprawca i ma tam wykupioną polisę. Większość ubezpieczycieli oferuje załatwienie formalności za swoich klientów, dlatego równie dobrze możesz się skontaktować ze swoją firmą ubezpieczeniową i poinformować ją o zaistniałej sytuacji.

Jakie elementy powinno zawierać oświadczenie o kolizji?

Prawidłowo sporządzony dokument powinien zawierać jak najwięcej wyczerpujących informacji o całym zdarzeniu. Wzór takiego oświadczenia bez problemu znajdziesz w internecie, dlatego warto go wydrukować i na wszelki wypadek wozić w samochodzie. Nie jest to jednak wymóg formalny, gdyż dokument równie dobrze możesz sporządzić ręcznie na kawałku kartki. Co powinno zawierać takie pismo?

  • Dane osobowe sprawcy i poszkodowanego – imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego oraz prawa jazdy,

  • Dane pojazdów obu stron – marka, numer rejestracyjny, dane właściciela.

  • Datę i miejsce zdarzenia wraz z dokładną godziną.

  • Informacje o OC sprawcy – nazwę i adres ubezpieczyciela, numer polisy i termin ważności,

  • Opis zdarzenia – dokładny przebieg i okoliczności zdarzenia wraz z wyszczególnieniem powstałych szkód. Do dokumentu możesz również dołączyć zdjęcia, wysyłając je na skrzynkę pocztową towarzystwa. 

Sporządzone i podpisane przez obie strony oświadczenie, powinieneś wysłać do swojego ubezpieczyciela lub bezpośrednio do towarzystwa sprawcy. Warto przy tym wcześniej się skontaktować z konsultantem firmy, aby się dowiedzieć, jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne do rozpatrzenia wniosku.

Gdzie ubezpieczyć samochód?

Bezpieczna jazda zgodnie z przepisami ruchu to najprostsze rozwiązanie, aby uniknąć stłuczki. Czasami jednak to nie wystarczy, dlatego trzeba zawsze pamiętać o posiadaniu OC. Jeżeli zbliża się termin ważności Twojej polisy, kup ubezpieczenie samochodu na rankomat.pl bez konieczności osobistego stawiennictwa w siedzbie towarzystwa. Wszystkie formalności załatwisz zdalnie przez internet, a przy tym będziesz mógł skorzystać z atrakcyjnych promocji. Warto także pomyśleć o rozszerzeniu podstawowej ochrony o AC i Assistance, dzięki którym kompleksowo zabezpieczysz swój samochód. Na stronie porównywarki znajdziesz kalkulator, w którym porównasz oferty różnych ubezpieczycieli, co pomoże Ci wybrać najlepszy produkt.

Autor: Materiał zewnętrzny
comments powered by Disqus