Sobota, 16 stycznia 2021r.

Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Służba zdrowia / Jak skutecznie leczyć próchnicę?

Zdrowie

Jak skutecznie leczyć próchnicę?

Foto: arch.

Problem próchnicy dotyczy nawet 2,4 miliarda ludzi na całym globie i nie jest to wyłącznie problem dzieci. Mimo tego, że dorośli znają zasady higieny jamy ustnej i wiedzą, że powinni odwiedzać gabinety stomatologiczne, to jednak często to bagatelizują. Przyczyną próchnicy jest zaniedbanie higieny, ale także nieodpowiednia dieta, której podstawą jest cukier. Sprawdź czym jest próchnica i jak z nią skutecznie walczyć.

Jak powstaje próchnica?

Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które rozwijają w jamie ustnej proces patologiczny. Doprowadza on do demineralizacji zębów, a następnie do rozpadu tkanki. Próchnica to choroba wieloczynnikowa, na którą mają głównie wpływ: duże spożycie węglowodanów, czas oddziaływania cukrów w jamie ustnej, obecność bakterii i podatność szkliwa. Spożycie cukrów obniża pH w ustach, a w wyniku ich metabolizmu, produkowane są kwasy organiczne. To właśnie one osłabiają szkliwo, a ryzyko wystąpienia próchnicy zwiększa się znacząco.

Próchnica – jak się jej pozbyć?

Jedynym skutecznym sposobem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Tylko lekarz dentysta jest w stanie pomóc nam w pozbyciu się próchnicy. Gdy tylko zauważymy problem – ból lub przebarwienie, powinniśmy udać się do stomatologa, który pomoże zdiagnozować problem i wyleczyć nasze zęby. Sposób, w jaki to zrobi, zależy od zaawansowania próchnicy w obrębie jamy ustnej, zazwyczaj kończy się jednak na borowaniu i uzupełnieniu ubytku plombą, czyli specjalnie przygotowanym materiałem.

Gabinet stomatologiczny powinien oferować kompleksowe rozwiązania, a także być profesjonalny i zaopatrzony w najnowsze technologie. Jednym z takich miejsc jest Centrum Stomatologiczne Morze Uśmiechu. To gabinet w Świnoujściu, w którym stomatolodzy dysponują nowoczesnym sprzętem, a także oferują usługi na najwyższym poziomie. Nazwa nie jest tu przypadkowa – pracownicy gabinetu podchodzą do pacjenta z empatią i uśmiechem. Znajdziemy tu usługi z zakresu stomatologii zachowawczej i estetycznej, a także ortodoncji, protetyki oraz chirurgii. Pacjenci odwiedzają gabinet w Świnoujściu z uśmiechem i wracają tu bez złych wspomnień. Dewizą właścicieli jest skuteczne i bezbolesne leczenie zębów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby zapobiegać próchnicy, należy stosować szeroko pojętą profilaktykę. Najważniejsza jest prawidłowo higiena jamy ustnej, nie wystarczy bowiem myć zęby raz dziennie przez kilkanaście sekund. Powinno się je szczotkować około 2 minut, 2-3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wskazane jest również stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania. Warto również pić dużo wody, która wypłucze drobnoustroje, a także unikać posiłków bogatych w cukry.

Autor: red.
comments powered by Disqus