Niedziela, 7 czerwca 2020r.

Imieniny: Roberta, Wiesława

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Sport / Zakończyła się IV edycja „ŚwIR”-a

Turystyka

Zakończyła się IV edycja „ŚwIR”-a

Foto: Alina i Wiesław Król

W dniu 31.08.2014 r. „ŚwIR”-y zakończyły swoją IV edycję wędrowania rowerami po wyspach Wolin, Karsibór i Uznam. Był to nasz bardzo udany sezon. Po raz pierwszy na wiosnę zaproponowano cykl krótkich tras dla osób początkujących i seniorów by przekonać, że każdy może czerpać przyjemności z wędrowania rowerem. Okazało się, że był to dobry pomysł, bo część początkujących zaczęła z nami jeździć do samego końca nawet te najdłuższe trasy.

Łącznie zorganizowanych zostało 16 wycieczek o zróżnicowanej długości. Ponadto dla Uniwersytetu III Wieku zorganizowane zostały dodatkowo dwie wycieczki.

Należy zaznaczyć, że Świnoujska Inicjatywa Rowerowa nie korzystała z jakiejkolwiek dotacji z zewnątrz. Intencją Oddziału Morskiego PTTK, który zorganizował „ŚwIR”, jest pokazanie, że bez jakichkolwiek nakładów finansowych można organizować dla mieszkańców i przyjezdnych turystów coś dobrego i w ten sposób promować nasze miasto i jego okolice. Nie wszyscy na nas patrzą przychylnym okiem, ale my się tym nie przejmujemy, lecz systematycznie spotykamy się na trasach rowerowych.

By pokazać, jaka jest skala działania „ŚwIR” może nieco statystyki. Łącznie 16 imprez, w których brało udział 407 uczestników. Łączna długość tras wyniosła 700 km, a wszyscy uczestnicy na tych trasach przejechali łącznie 17 076 km. Najkrótsza trasa wynosiła 21 km a najdłuższa 82 km.

Oficjalną działalność postanowiliśmy zakończyć i podsumować na terenie Zachodniego Fortu Artyleryjskiego. Gospodarz terenu Pan Piotr Laskowski przyjął nas bezinteresownie po raz drugi i mamy zaproszenie nawet na następny. Planowaliśmy, aby zrobić krótką trasę dojazdową na zakończenie, ale pogoda nie była dla nas łaskawa. Na szczęście pogoda ducha sprawiła, że na starcie w tą deszczową pogodę stawiło się aż 32 rowery. W tym roku aura nie zawsze była dla nas przychylna, bo na trasach przeżywaliśmy już potężną burzę połączoną z gradobiciem i solidny deszcz. Właśnie te trasy wspomina się najbardziej.

Podczas zakończenia zostały wręczone tradycyjne „ŚWIRY” za ten rok. Nominacje „SUPER ŚWIRA – 2014” otrzymała Grażyna Woźniewska (Police), która przejechała 676 km.

Kolejne „ŚWIRY – 2014” otrzymali:
- Mieczysław Prus – 664 km,
- Jan Szmyglewski – 624 km,
- Janina Rakiel – 622 km.

Wszyscy nominowani otrzymali pamiątkowe statuetki oraz indywidualne kalendarze z ich zdjęciami wykonanymi na naszych trasach. Dwie nasze turystki wykonały normę na srebrną Kolarską Odznakę Turystyczną i otrzymały zweryfikowane książeczki. Po tym uczestnicy zostali ugoszczeni wspaniałym szaszłykiem przygotowanym przez gospodarzy Zachodniego Fortu Artyleryjskiego. To wszystko Telewizja Świnoujście starała się utrwalić kamerą by zaprezentować w swym programie. Należy zaznaczyć, że telewizja ta zawsze nam sprzyjała i przekazywała relacje z naszej działalności.

Organizatorzy nie po raz pierwszy zostali zaskoczeni przez uczestników. Otrzymali piękne podziękowanie wraz ze wspaniałymi kwiatami. Szczególną wartość miało to, że nie były to kwiaty zakupione, lecz z własnych działek takie od serca. Organizatorzy nie mając innego wyjścia zapowiedzieli, że V edycja w 2015 roku odbędzie się, jako że sami w tak sympatycznej grupie chętnie przebywają.

Mimo padającego deszczu pod parasolami spędziliśmy sporo czasu wspominając, co sympatyczniejsze chwile, jakich doznawaliśmy na poszczególnych trasach. Mimo, że sezon został oficjalnie zakończony to uczestnicy już się umawiali na kolejne spotkania rowerowe w najbliższą niedziele no, bo jak tu żyć bez roweru. Natomiast organizatorzy wyjeżdżają na kolejną miesięczną wyprawę rowerową po Polsce by zdobywać nowe doświadczenia w turystyce kolarskiej.

Do zobaczenia na wiosnę 2015 roku.

Autor: Świnoujska Inicjatywa Rowerowa „ŚwIR”
comments powered by Disqus