Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Sport / Prezydent Żmurkiewicz patronem regat

Baltic Polonez Cup 2014

Prezydent Żmurkiewicz patronem regat

Baltic Polonez Cup 2013

Foto: Marek Wilczek

Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz objął patronatem XV Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race. Prestiżowa impreza żeglarska odbędzie się w dniach 11-17 sierpnia 2014 r.

Korzenie regat sięgają roku 1973, kiedy to dwaj znakomici polscy żeglarze Kazimierz Jaworski i Jerzy Siudy, zorganizowali prywatny wyścig na trasie Świnoujście - Christiansø - Świnoujście Non Stop. Po reaktywacji w 2010 roku, w zawodach wystartowało 15 uczestników. W zeszłym roku na stracie stanęło już ponad 100 śmiałków, wśród nich najlepsi krajowi żeglarze pełnomorscy. Impreza stała się jedną z najbardziej prestiżowych w Polsce i w naszym rejonie Bałtyku.

Wśród dotychczasowych i aktualnych uczestników znajdują się tacy utytułowani żeglarze jak: Roman Paszke, Tomasz Cichocki, Joanna Pajkowska, Szymon Kuczyński, Kuba Strzyczkowski, Thomas Guisseau, Uwe Rottgering i wielu innych. 

Tegoroczna główna lista startowa jest już zamknięta, a wśród wielkich nazwisk m.in. Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski. Znany duet wystartuje z numerem startowym VIP: 999, takie numery są przydzielane tylko uczestnikom specjalnym. Załoga Gutkowski-Marczewski popłynie na jachcie ENERGA (najszybsza jednostka klasy IMOCA Open 60 w basenie Morza Bałtyckiego!) i powalczy o rekord trasy Baltic Polonez Cup w grupach "Double Handed". Dotychczasowy rekord w tej grupie należy do Tomasza Cichockiego i Jacka Trojanowskiego, którzy na jachcie "Polska Miedź" przepłynęli dystans w czasie 27h:31m:20s.

Organizatorzy regat i uczestnicy korzystali będą z Trackingu Satelitarnego, dzieki któremu będzie można śledzić przebieg imprezy online na oficjalnej stronie www.regaty-poloneza.pl.

Autor: /v/
comments powered by Disqus