Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / O eboli i procedurach

Bezpieczeństwo

O eboli i procedurach

Foto: BIK UM Świnoujście

Co prawda w kraju nie odnotowano dotąd zachorowań na ebolę, ale to nie oznacza, że nasze służby nie muszą być przygotowane na taką sytuację. Stąd też z inicjatywy Zastępcy Prezydenta Miasta Joanny Agatowskiej, przedstawiciele służb medycznych i sanitarnych oraz wydziałów zdrowia i zarządzania kryzysowego spotkali się w urzędzie miasta, aby omówić zadania, zachowania i procedury, jakie obowiązują w przypadku stwierdzenia tej choroby.

- Kto za co odpowiada, kiedy należy chorego poddać kwarantannie, jak postępować z osobami, które miały kontakt z zarażonym oraz w przypadku stwierdzenia eboli na statku, który wpłynął do świnoujskiego portu. To tylko niektóre z pytań, jakie padały na tym spotkaniu i na które odpowiadał pełniący obowiązki Granicznego Inspektora Sanitarnego Marek Tan oraz przedstawiciel Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – mówiła po spotkaniu Zastępca Prezydenta Miasta Joanna Agatowska.

Informacja dla osób powracających z Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Demokratycznej Republiki Kongo

Początek choroby jest nagły i charakteryzuje się objawami grypopodobnymi.

W przypadku:

  1. Wystąpienia takich objawów, jak gorączka powyżej 38,5 stopni Celsjusza, bóle mięśni, osłabienie, ból głowy i gardła, wysypka, wymioty, biegunka lub krwawienia w okresie 3 tygodni od powrotu z podróży

lub

  1. Kontaktu w trakcie pobytu w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, Demokratycznej Republice Kongo z osobą chorą lub ciałem osoby zmarłej w wyniku tej choroby, chorym albo padłym dzikim zwierzęciem

Należy pozostać w domu oraz niezwłocznie skontaktować się z numerem 999 lub 112, poinformować o przebytej podróży i postępować zgodnie ze wskazówkami dyspozytora.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus