Poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Imieniny: Rity, Katarzyny, Bogusława

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Twarze 12 marca 1945 roku

Wystawa na wzgórzu Golm

Twarze 12 marca 1945 roku

Foto: Fabian Schwanzer i Maurice Bonkart

Napaść na Polskę we wrześniu 1939 roku rozpoczęła się od zbombardowania przez niemieckie bombowce miejscowości Wieluń. U schyłku II Wojny Światowej, 12 marca 1945 roku, amerykańskie bombowce zrzuciły na Świnoujście ponad 3 tys. bomb burzących. 71 lat po tym tragicznym wydarzeniu mieszkańcy regionu powrócą w mroczną przeszłość, aby wydobyć jej ofiary z zapomnienia.

W sobotę, 12 marca 2016 roku o godz. 13:00 na wzgórzu Golm, miejscu pochówku kilku tysięcy ofiar bombardowania miasta, zostanie otwarta wystawa "Twarze 12 marca 1945 roku". 

Nowa ekspozycja w pawilonie na cmentarzu wojennym przedstawia historię miasta z perspektywy wspomnień różnych świadków tych tragicznych wydarzeń. Ponadto wystawa zwraca uwagę na złożoną historię bombardowań podczas II Wojny Światowej. 

Główna uroczystość upamiętniająca ofiary bombardowania Świnoujściu rozpocznie się o godzinie 14:00 przy pomniku "Marznąca" na wzgórzu Golm. W obchodach rocznicowych wezmą udział między innymi świadkowie tych dramatycznych wydarzeń.

Historycy polscy i niemieccy podają, że Świnoujście w 1945 roku zamieszkiwało około 22 tys. osób. Jednak w marcu tego roku wszystkie ulice, place i parki w mieście przepełnione były uciekinierami.
Szacuje się, że podczas nalotu aliantów w mieście mogło zginąć nawet kilkanaście tysięcy osób.
Ze względu na liczbę zabitych, Świnoujście stoi w jednym rzędzie z takimi niemieckimi miastami jak Hamburg, Kassel, Darmstadt i Drezno. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus