Niedziela, 5 maja 2024r.

Imieniny: Ireny, Waldemara

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Ruchy migracyjne w Europie argumentem do szczepienia dzieci

Ochrona zdrowia

Ruchy migracyjne w Europie argumentem do szczepienia dzieci

Foto: pixabay.com

W ubiegłym roku 15 dzieci ze Świnoujścia nie przystąpiło do obowiązkowych szczepień ochronnych. Rodziców, którzy świadomie uchylają się przed obowiązkiem, trudno przekonać do zmiany zdania. - Taka postawa nie znajduje uzasadnienia, szczególnie wobec dużych ruchów migracyjnych w Europie - uważa Rafał Ślósarek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Świnoujściu. 

W porównaniu do innych regionów w kraju, 4,5-procentowy odsetek niezaszczepionych dzieci nie jest duży, jednak szkodliwy nie tylko dla tych młodych ludzi, ale także dla reszty społeczności. - Ideą szczepienia nie jest tylko uodpornienie danego dziecka, ale ograniczenie występowania danego czynnika, najczęściej wirusa, w całej populacji - informuje doktor Ślósarek.

Ryzyko pojawienia się chorób zakaźnych zwiększa się wobec kontaktów z ludnością z krajów ogarniętych wojną, gdzie opieka zdrowotna jest obszarem zaniedbywanym. - Nie chodzi tylko o Bliski Wschód czy kraje afrykańskie, ale także o wschodnią Ukrainę, gdzie rejestrowane były różne przypadki chorób, jakie dotąd pojawiały się rzadko - podkreśla dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Świnoujściu.

W 2015 roku, podobnie jak w 2014 roku nie odnotowano w Świnoujściu niepożądanych odczynów poszczepiennych. Mimo to trudno nakłonić rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia swoich dzieci do zmiany zdania. - Posługują się różnymi publikacjami naukowymi rozumianymi w sposób opaczny. Odczyny poszczepienne zdarzają się, ale są to działania niepożądane jak przy każdym innym leku, który przyjmujemy - tłumaczy Rafał Ślósarek. - Zapewniam, że częściej po zażyciu Aspiryny wystąpią takie objawy niż po szczepieniu.

Inspekcja Sanitarna, która nadzoruje prawidłowość szczepień, najpierw instruuje rodziców. Jeżeli rozmowy nie przynoszą skutków, zwraca się do Wojewody Zachodniopomorskiego o nałożenie grzywny w celu przymuszenia do wykonania szczepień ochronnych. W ubiegłym roku takich wniosków było osiem. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus