Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Historyczny kamień odszyfrowany. Ale co dalej?

Plac Wolności

Historyczny kamień odszyfrowany. Ale co dalej?

Foto: scie24

W niewielkim murku przy placu Wolności tkwi granitowy kamień z opisem w języku niemieckim.  Znaleziskiem zainteresował się radny Sławomir Nowicki, który z prośbą o ocenę kamienia zwrócił się do świnoujskiego historyka dr Józefa Plucińskiego.

- Informacja jest niezwykle interesująca. Jest to kamień węgielny położony pod kamienicę z połowy XIX wieku, której właścicielem był pan Brandt, miejscowy nadleśniczy królewski - mówi radny Nowicki. - Warto by było zwrócić uwagę obecnego właściciela parceli o historycznym dorobku na jego parceli. 

- Zidentyfikowaliśmy ten kamień. Jest w strefie konserwatorskiej, podobnie jak cały plac Wolności. Zapytamy konserwatora, na ile ten kamień jest wartościowy i w jaki sposób go wyeksponować - odniosła się wiceprezydent Barbara Michalska. 

Problem w tym, że spory plac między kościołem pw. Chrystusa Króla a kamienicą z pasażem Rondo od ponad dekady pozostaje niezabudowany, służąc pod handel warzywami z samochodów i tymczasowy parking. Nie wiadomo, czy właściciel terenu inwestując w nową zabudowę w centrum miasta zechce pochylić się nad odpowiednią ekspozycją drobnego elementu dawnego Świnoujścia. 

- Takie małe ślady po dawnych mieszkańcach miasta już nie raz zostały bezpowrotnie zatarte przez kolejne inwestycje - uważa historyk Józef Pluciński. - Zwracałem uwagę na wartościowe schody przy placu Słowiańskim. Inwestor wysłuchał i zapewnił, że uwzględni moje uwagi. A potem zrobił tak, jak mu się opłacało.

Autor: scie24
comments powered by Disqus