Czwartek, 19 września 2019r.

Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Komu przeszkadza handel na Żeromskiego

Dzielnica nadmorska

Komu przeszkadza handel na Żeromskiego

Foto: scie24

Remontowana stara promenada będzie gotowa dopiero z końcem lata, dlatego część przedsiębiorców przeniosło swoje interesy na drugą stronę ulicy. Na handel przy ulicy Żeromskiego nie godzi się jednak prezydent Świnoujścia. Uporządkowanie dzielnicy nadmorskiej to dobra decyzja, po warunkiem, że drobni handlowcy będą mieli gdzie prowadzić swoją działalność. 

- Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać obiekty handlowe na prywatnych gruntach obiektów hotelowych i wczasowych. Wystosowałem list do właścicieli i zarządców tych obiektów, aby nie realizować tego typu działalności. Niekoniecznie w taki sposób trzeba zarabiać pieniądze - uważa prezydent Żmurkiewicz. - Zobowiązałem podległe mi służby aby skontrolowały, czy jest to realizowane zgodnie z prawem. Uważam, że tworzenie bałaganu obok promenady nie służy temu, do czego wszyscy dążymy - poinformował prezydent podczas majowej sesji Rady Miasta. 

Trudno jednak wskazać, gdzie i w jakiej formie lokalni przedsiębiorcy mogliby prowadzić dalej swoje interesy. Zezwolenia na drobny handel na nowej promenadzie nie są wydawane, ponieważ miasto od kilku lat dość skutecznie porządkuje przestrzeń publiczną w nowej części dzielnicy nadmorskiej. W ostatnich latach przedsiębiorcy mogli dzierżawić od miasta tylko tereny na starej promenadzie. Ta jest jednak w remoncie i na skutek opóźnień ze strony wykonawcy zostanie  oddana do użytku dopiero pod koniec sezonu. Przedsiębiorcy, którzy planowali prowadzić tu w lecie  swoje biznesy, nie kryją rozczarowania. Głos oddaliśmy im już w maju w artykule "Lato bez handlu i artystów"

W zaistniałych warunkach tymczasowy rozkwit handlu przy ulicy Żeromskiego nie tylko nie powinien zaskakiwać, lecz spotkać się z pełną wyrozumiałością ze strony władz Świnoujścia. Dodatkowo remont ulicy Wojska Polskiego znacznie ograniczył obecnie możliwości zarobkowania przez część lokalnych przedsiębiorców. W przygranicznym mieście tego typy działalność od lat stanowi główne źródło utrzymania wielu świnoujskich rodzin. Strat poniesionych w lecie nie da się potem odrobić. 

Ruch przy punktach handlowych przy ulicy Żeromskiego jest dość spory. Powiedźmy otwarcie - stoiska handlowe i usługowe na świeżym powietrzu stanowią swego rodzaju atrakcję turystyczną, a goście na wyspie, szczególnie obcokrajowcy, wędrówki po naszych bazarach na stałe wpisali w program wypoczynku nad morzem. Świnoujście w porównaniu do innych polskich miejscowości turystycznych ma świetnie zorganizowaną przestrzeń publiczną. Mamy bardzo wiele miejsc do pospacerowania i odpoczynku i na pewno pierwszym wyborem do rekreacji nie jest ulica Żeromskiego. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus