Sobota, 2 listopada 2024r.

Imieniny: Bohdany, Bozydara

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / „Sopelek” na plaży, czyli jak w Świnoujściu służby miejskie uratowały małą foczkę

Miasto

„Sopelek” na plaży, czyli jak w Świnoujściu służby miejskie uratowały małą foczkę

Foto: BiK UM Świnoujście / OSiR

Taki widok nie zdarza się często na świnoujskiej plaży. We wtorek rano pojawiła się tam mała foka szara. Okazało się, że jest ranna w płetwę. „Sopel”, bo takie imię otrzymała miesięczna foczka, została zabrana na rehabilitację. Dziś dochodzi już do zdrowia.

Informacja o nietypowym gościu na plaży dotarła do miejskich służb 5 kwietnia rano, po godzinie ósmej. 

- Do kierownika kąpieliska zadzwonili policjanci patrolujący miasto – mówi Marek Bartkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świnoujściu. – Okazało się, że nieopodal budynku Centrum Koordynacji Ratowników, przy wejściu na plażę od ul. Powstańców Śląskich znaleziona została foka. Nasze służby szybko dotarły na miejsce.

Policyjny patrol zajął się kolejną interwencją, a opiekę nad foką roztoczyli pracownicy OSiR. O nietypowym gościu natychmiast poinformowano Błękitny Patrol WWF.

- Przesłaliśmy lokalizację miejsca, w którym znaleziono fokę i zdjęcia – dodaje Marek Bartkowski. – Do momentu przybycia patrolu, zwierzęciem opiekowali się pracownicy OSiR. Foka na plaży to rzadki widok, który przyciąga ciekawskich. Nie powinniśmy narażać jej na dodatkowy stres.

Kilka minut po godzinie 10 na świnoujskiej plaży pojawił się Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF.

- Dokonał oględzin zwierzęcia i podjął decyzję o przetransportowaniu foki na Hel, gdzie zostanie poddana rehabilitacji – mówi Marek Bartkowski. 

„Sopel”, bo taki pseudonim otrzymało zwierzę, to miesięczna foka szara. Okazało się, że jest lekko ranna w lewą płetwę. Według oceny specjalisty stan foczki nie był zły. Jednak ze względu na jej wiek, warunki pogodowe na plaży oraz ranę, musiała trafić do fokarium. 

Jeśli spotkasz na plaży fokę, pamiętaj:

Nie podchodź zbyt blisko! Foka jest dzikim zwierzęciem, które może niebezpiecznie ugryźć. Nie zabieraj jej z plaży. 

Nie zaganiaj foki do wody! Foki są zwierzętami, które muszą żyć także na lądzie. Tu odpoczywają, suszą futro, rodzą i wychowują potomstwo.

Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeśli foka jest wychudzona, ranna lub chora (ciężki oddech, kaszel, katar), potrzebuje Twojej pomocy – zawiadom Stację Morską UG w Helu.

Postaraj się zapewnić foce spokój i bezpieczeństwo do czasu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej. Nie dopuszczaj do niej ludzi i zwierząt. Spróbuj ją odgrodzić sznurkiem, taśmą lub patykami, wbijając je w piasek, w odległości kilku metrów od miejsca gdzie leży.

Gdy przyjadą pracownicy Stacji Morskiej, obejrzą fokę i ocenią jej stan zdrowia. W razie potrzeby zabiorą do fokarium, żeby ją przebadać i poddać rehabilitacji. Po zakończeniu leczenia foka zostanie wypuszczona na wolność.

Widzisz na brzegu morza fokę? Koniecznie zadzwoń: +48 795 536 009 lub +48 601 88 99 40.

Autor: BiK UM Świnoujście / OSiR
comments powered by Disqus