Czwartek, 18 sierpnia 2022r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Będzie nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku

Miasto

Będzie nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku

Foto: www.swinoujskie.info

Z urobku wydobytego przy budowie tunelu pod Świną w miejscu dawnego wysypiska przy ulicy Karsiborskiej powstanie nowe, ogólnodostępne miejsce do aktywności fizycznej i rekreacji z pumptrackiem, wydzielonym terenem do zjeżdżania na sankach, wybiegiem dla psów oraz torem treningowym do biegów z przeszkodami.

Dzięki temu teren dostanie drugie życie. Pewnie mało kto pamięta, że wiele lat temu było tam wysypisko odpadów. Minęło już 30 lat od jego zamknięcia. Wraz z rozpoczęciem drążenia tunelu pojawił się pomysł, aby wydrążony przez maszynę urobek wykorzystać właśnie na zagospodarowania terenu przy ulicy Karsiborskiej.

- Teren przeszedł rekultywacje. Przeprowadzone ekspertyzy gruntu nie wykazały żadnego zagrożenia dla środowiska. Stąd możliwe jest jego wykorzystywanie na funkcje określone w planie zagospodarowanie przestrzennego miasta, czyli właśnie na rekreację – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

W maju ubiegłego roku przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami na temat tego, co konkretnie w ramach rekreacji miałoby tam powstać. Wpłynęło kilkanaście propozycji, między innymi pumptrack, wybieg dla psów, tor przeszkód dla psów, tor do jazdy na wrotkach i rolkach, sztuczne lodowisko, tor dla quadów. A do Budżetu Obywatelskiego 2022, wpłynął wniosek, aby powstał tam też tor treningowy do biegów z przeszkodami (z angielskiego zwany w skrócie OCR).  Podobne działają już w innych polskich miastach, jeden z większych w Białymstoku. Po głosowaniu mieszkańców, razem z trzema innymi, wniosek znalazł się na liście projektów do realizacji.

Sam teren (wzniesienie) przygotuje konsorcjum PORR i Gülermak, które buduje tunel pod Świną. Trwają ostatnie rozmowy na ten temat. Uformuje w tym miejscu górkę rekreacyjną, wzmocni skarpy i zagospodaruje zielenią. Jest już na to pozwolenie na budowę.

Konsorcjum przygotowało też dokumentację techniczną. Po stronie miasta będzie z kolei wyposażenie obiektu. Jako pierwszy powstanie wspomniany tor treningowy do biegów z przeszkodami. Szacowany koszt to 900 tys. złotych.

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus