Środa, 23 stycznia 2019r.

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Pierwszy w Europie las uzdrowiskowy rośnie po sąsiedzku

Rekreacja

Pierwszy w Europie las uzdrowiskowy rośnie po sąsiedzku

Foto: scie24

Niby nic wielkiego. Kilka kilometrów leśnych ścieżek między starymi bukami prowadzących do punktów widokowych oraz sporej, dość nietypowej siłowni pod chmurką. Teren może jednak zainteresować wszystkich aktywnych świnoujścian, którzy stale poszukują nowych przestrzeni dla swoich pasji. 

Leczniczy las to świeży pomysł gminy Heringsdorf na wzbogacenie oferty turystycznej i kuracyjnej miejscowości. Teren, który od dawna służy lokalnej społeczności do celów rekreacyjnych, przeszedł pod koniec ubiegłego roku gruntowny lifting. Na 187 ha powstały nie tylko utwardzone leśne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale i pełna infrastruktura do aktywnego wypoczynku. I tak, chociaż trudno w to uwierzyć, powstał pierwszy w Europie Las Kuracyjno-Leczniczy.

Koncepcja lasu opiera się na dwóch filarach. Osoby, które lubią wysiłek fizyczny, zastaną na miejscu całkiem ciekawy sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych. Kto szuka jedynie odpoczynku, znajdzie tu miejsca do leżakowania i medytacji.

Dojazd

Dotrzeć do Lasu Uzdrowiskowego nie jest trudno. Najszybciej wejść można do niego zaraz przy przystanku UBB w Heringsdorfie, a jeszcze prościej od strony szkoły podstawowej w kąpielisku. Jadąc od Świnoujścia, należy tuż za dużym parkingiem naziemnym skręcić na pierwszym skrzyżowaniu w lewą stronę. Przy szkolnym budynku znajduje się kilka bezpłatnych miejsc postojowych dla samochodów oraz parkingi dla rowerów. Warto dodać, że nie obowiązuje zakaz wjazdu na tereny leśne na dwuśladach. Z tego miejsca wejdziemy w część dedykowaną przede wszystkim osobom aktywnym.

Leśna siłownia

Na sporej przestrzeni, tuż przy wejściu do lasu przy szkole przy Bansiner Landweg, zamontowano urządzenia do gimnastyki zróżnicowanym stopniach trudności. Są tu sprzęty do ćwiczenia równowagi, ścianki wspinaczkowe czy ścieżki z przeszkodami. Mimo ogromnych nakładów finansowych, bo las kosztował 1,4 mln euro, wyspiarze i turyści nie znają jeszcze nowej uznamskiej atrakcji. Dlatego  do leśnej siłowni nie ma kolejek, trudno, nawet w niedzielę, spotkać na szlaku innych wypoczywających. 

Głośna przyroda

Po pokonaniu prozdrowotnych ścieżek można udać się w głąb lasu, w poszukiwaniu miejsc idealnych do kontemplacji przyrody. Ta wprawdzie stale odzywa się podczas wizyty w leczniczym lesie, jednak jest tu kilka miejsc wartych zboczenia z głównej ścieżki oznaczonej słupami w kolorze niebieskim, żółtym i czerwonym. To na przykład Kamienny Stół (na mapce i drogowskazach – Steinerner Tisch). Wykuty z piaskowca ogrągły blat z kamiennymi siedziskami przeznaczony jest na koncerty muzyczne, służy zazwyczaj jako miejsce piknikowe. 

Klimat ma moc

Za wykorzystaniem walorów lasu do celów leczniczych przemawia wyjątkowy klimat, który jest skutkiem kombinacji morskiego powietrza oraz leśnego eteru, wolnego od zanieczyszczeń i alergenów. Dlatego las ma wspierać terapię osób z chorobami dróg oddechowych, problemami ze skórą czy schorzeniami narządów ruchu, wzmacniając układ sercowo-naczyniowy. Pomaga również w przypadku chorób psychosomatycznych, jak na przykład bezsenność czy depresja. A kto nie narzeka na stan zdrowia, może pobłądzić po leśnych ścieżkach turystycznie, tym bardziej że inwestycja na postawiła jeszcze kropki nad i.

Spacer w chmurach

Nasi zachodni sąsiedzi chcą wybudować na wyspie gigantyczną wieżę widokową – specjalną konstrukcję, po której będzie można spacerować daleko ponad konarami drzew. Do rywalizacji o przychylność inwestora przystąpiły dwie gminy. Oprócz Heringsdorfu, który atrakcję chce zlokalizować właśnie w lesie uzdrowiskowym, w grę wkroczyli radni z Kamminke. Tu wieża miałaby być powstać na wzgórzu Golm. Komu uda się przekonać firmę odpowiedzialną za inwestycję, okaże się już w przyszłym roku. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus