Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region / Z biletem uzdrowiskowym bezpłatne przejazdy autobusami UBB do końca lutego. W konsekwencji wzrośnie jego cena

Opłata uzdrowiskowa w Niemczech

Z biletem uzdrowiskowym bezpłatne przejazdy autobusami UBB do końca lutego. W konsekwencji wzrośnie jego cena

Foto: scie24/arch.

Od sierpnia opłata uzdrowiskowa w sąsiednich niemieckich kurortach uprawnia również do bezpłatnego przejazdu wszystkimi połączeniami autobusowymi UBB. Dotychczas z oferty skorzystało ponad 100 tys. osób, dlatego akcja zostanie wstępnie przedłużona do końca lutego 2019 r. Władze przymierzają się do wprowadzenia pomysłu na stałe, rozważają przy tym podniesienie ceny za tzw. kurtaxe. 

Turyści odwiedzający Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin, w tym mieszkańcy Świnoujścia, powinni w jednym z automatów lub w informacji turystycznej uiścić opłatę uzdrowiskową (tzw. Kurtaxe lub Kurabgabe). W sezonie opłata wynosi 2,5 euro dziennie za osobę dorosłą, 1,25 euro za dzieci i młodzież w wieku 11-16 lat. Dzieci do 10 roku życia są zwolnione z opłaty. Jesienią i zimą stawki są o połowę niższe. Od sierpnia z biletem uzdrowiskowym można również bezpłatnie podróżować wszystkimi liniami autobusowymi UBB po całej wyspie Uznam, po mieście Wolgast i na trasie między Wolgastem a Lubminem. 

W trakcie fazy testowej, która miała potrwać do końca października, władze gminy zdecydowały o przedłużeniu oferty do końca lutego i ewentualnym wprowadzeniu jej na stałe od marca 2019 roku. Tylko w sierpniu i wrześniu z bezpłatnych przejazdów skorzystało 100 tys. osób. Według szacunków niemieckich samorządowców, w tym czasie na drogach pojawiło się o około 33 tys. mniej pojazdów. 

Gmina liczy jednak pieniądze. Pomysł się sprawdził, coraz więcej turystów i wyspiarzy zachęca do korzystania z komunikacji publicznej. Ale i ta nie chce być stratna. Według wstępnych wyliczeń, fuzja opłaty uzdrowiskowej z przejazdami wymusi wzrost jej ceny o około 40 centów. 

Więcej o zasadach opłacania biletów uzdrowiskowych w Niemczech przeczytacie tutaj.

Autor: scie24
comments powered by Disqus