Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Zmiany w roku szkolnym 2014/15

Edukacja

Zmiany w roku szkolnym 2014/15

Foto: scie24

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny, dla niektórych uczniów to trudny dzień, dla innych wyczekiwany moment po wakacyjnej labie. Polskie szkoły w roku 2014/2015 czeka kilka zmian. Maturzyści zmierzą się z nową formułą egzaminu maturalnego, przedszkolaki rozpoczną naukę języków obcych, a etyka w szkole będzie dostępna dla każdego ucznia.

Nowy rok szkolny w całej Polsce rozpoczęło 4 763 600 uczniów i 668 tysięcy nauczycieli. Poniżej przedstawiamy w telegraficznym skrócie zmiany, które czekają uczniów i rodziców w tym roku szkolnym.

Sześciolatki

Wyjątkowość tego roku szkolnego potęguje fakt, że naukę w pierwszych klasach rozpocznie półtora rocznika dzieci. Cały rocznik 7-latków i pół rocznika 6-latków, w sumie 535 tyś. uczniów. Dopiero w przyszłym roku obowiązek szkolny będzie obowiązywał wszystkie 6-letnie dzieci. Rząd wyszedł też naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy obawiali się, że 6-letnie dzieci nie będą dawały sobie rady w dużych klasach. Dlatego też w nowej ustawie założono, że pierwsze klasy szkoły podstawowej nie będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. To samo od września 2015 r. będzie dotyczyło również klas drugich, a od września 2016 r. - trzecich.

Podręcznik

Kolejną zmianą są przygotowane przez resort edukacji podręczniki dla uczniów klas pierwszych, dodatkową pomocą będą otrzymywane pomoce edukacyjne w postaci ćwiczeń i podręcznika do języka obcego. Docelowo do roku 2017 wsparciem tym objęte mają być szkoły podstawowe i gimnazjalne.

Nauka religii

Od 1 września zaczyna obowiązywać rozporządzenie dotyczące nauki religii w przedszkolach i szkołach publicznych. Dzięki niemu lekcje etyki (czy religii dla uczniów małych grup wyznaniowych)  będą mogły być organizowane nawet dla jednego ucznia. Uczniowie lub rodzice będą teraz także składać pisemne oświadczenia woli, czy dziecko będzie uczęszczać na religię, etykę, oba przedmioty jednocześnie lub na żaden z nich. Deklarację w każdym momencie będzie można wycofać.

Język obcy w przedszkolach

Jeszcze w 2014 roku nauka języka obcego zostanie wprowadzona do przedszkola, o ile taką decyzję podejmie dyrektor lub osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego. Obowiązek nauki języków obcych dla dzieci pięcioletnich zostanie natomiast wprowadzony od 1 września 2015 r., a dla pozostałych dzieci od 1 września 2017 roku.

Nowy sprawdzian szóstoklasisty

W tym roku sprawdzian szóstoklasisty będzie składał z dwóch części, które przeprowadzone będą jednego dnia. W pierwszej części uczniowie sprawdzani będą z j. polskiego i matematyki oraz umiejętności wykorzystania tej wiedzy w kontekście historycznym bądź przyrodniczym. W drugiej zaś sprawdzona zostanie wiedza z języka obcego.

Matura 2015

W roku szkolnym 2014/2015 zmieniają się zasady zdawania egzaminu maturalnego. Prezentację maturalną zastąpią egzaminy ustne, które będą polegać na tym, że zdający wylosuje tekst (lub obraz) i będzie musiał go zinterpretować. Egzamin będzie sprawdzał umiejętność tworzenia spontanicznej wypowiedzi na określony temat, właściwej pod względem językowym, logicznym i retorycznym.

Arkusze egzaminacyjne z języków obcych będą po raz pierwszy zawierały zadania gramatyczne. Do tej pory gramatyka sprawdzana była tylko na poziomie rozszerzonym.

Zmiany dotyczące nauczycieli

Pojawia się możliwość zatrudnienia w szkole podstawowej asystenta nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I-III oraz asystenta wychowawcy świetlicy. Do ich zadań należeć będzie wspieranie nauczyciela bądź osoby prowadzącej zajęcia dydaktyczne.

Bez zmian pozostaną jedynie zarobki nauczycieli, które zostaną na tym samym poziomie już drugi rok z rzędu.

Autor: scie24
comments powered by Disqus