Niemcy wprowadzili stawkę minimalną
Polscy pracownicy w Niemczech zarobią więcej
Foto: Gemen64 / pixelio
Od stycznia 2015 roku w Niemczech obowiązuje stawka minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę pracy. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, obejmuje również polskich pracowników zatrudnionych u naszych sąsiadów.
Nowe przepisy dotyczą wszystkich osób, które są zatrudnione są na terenie Republiki Federalnej Niemiec i ukończyły 18 rok życia.
Pracodawca może odciągnąć od wynagrodzenia koszty zakwaterowania i wyżywienia, lecz w kwocie nie większej niż 450 euro miesięcznie. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na okres krótszy niż 70 dni, pracodawca nie musi go ubezpieczać. Zobligowany jest jednak do zapłaty ustawowej kwoty minimalnej.
Już wiadomo, że niemieccy pracodawcy próbują obchodzić przepisy. - Moja żona od siedmiu lat pracuje w w gospodarstwie rolnym w małej miejscowości Hesji - mówi pan Andrzej ze Świnoujścia - Z nowym rokiem pracodawca podniósł jej pensję na papierze. Jednocześnie wrósł koszt zakwaterowania, więc zarobi tyle samo, co dotychczas.
Zmian najbardziej obawia się branża rolnicza. Niemieccy farmerzy uważają, że ucierpią przede wszystkim małe gospodarstwa rolne, a duże przeniosą produkcję za granicę. Dotychczasowa stawka godzinowa wynosiła średnio 6,80 euro za godzinę.
Płaca minimalna ma zastosowanie we wszystkich firmach w branży gastronomiczno - hotelarskiej. Jak podaje Niemieckie Stowarzyszenie Hotelarzy i Restauratorów w Meklemburgii Przedmorzu, wprowadzenie płacy minimalnej jest gigantycznym eksperymentem na rynku pracy. Koszty zatrudniania wzrosły o około 20 procent. Przyszłość pokaże, czy ustawa wpłynie na redukcję miejsc pracy oraz bankructwa w branży.
Od nowego roku także w Polsce płaca minimalna wzrosła z 1680 zł do 1750 zł brutto, czyli do prawie 2,50 euro za godzinę. Niemieckie wynagrodzenie minimalne nie jest europejskim rekordem - we Francji wynosi 9,50 euro, a w Luksemburgu aż 11 euro.
DOŁĄCZ DO NAS: