250-lecie Świnoujścia
Unikatowy przewodnik turystyczny z lat 30-tych XX wieku
Foto: arch.
W cyfrowych zasobach Biblioteki Narodowej dostępny jest już „Przewodnik po Świnoujściu” z lat 30-tych XX w. Ten wyjątkowy informator turystyczny nie tylko cieszy oko unikatowymi zdjęciami i ilustracjami, ale dostarcza też sporo informacji o ofercie turystycznej miasta w okresie międzywojennym.
„Świnoujście - uzdrowienie, nowa świeżość, ufność i beztroski uśmiech. Zarówno dorosłych, jak i dzieci, którzy w Świnoujściu w ciągu kilku dni wyraźnie rozkwitną” - takimi słowami przewodnik zachęca turystów do odwiedzenia miasta. Czym jeszcze chwali się Świnoujście? Czystymi, asfaltowymi ulicami w dzielnicy nadmorskiej, sanitariatami godnymi dużego miasta oraz domami wczasowymi, których wyposażenie sprosta wymaganiom nowoczesnego turysty.
Zadziwia bogata infrastruktura na plaży - ogromna wodna zjeżdżalnia oraz urządzenia gimnastyczne dla dzieci i dorosłych. Grupowa gimnastyka w rytm muzyki codziennie przyciągała na plażę setki ćwiczących osób, które uczestniczyły w darmowych zajęciach pod opieką instruktora.
Co jeszcze oferowało miasto odwiedzającym? Dziesięć nowoczesnych kortów tenisowych, idealne warunki do jazdy konnej, spacery w Parku Zdrojowym i spora - jak na ówczesne czasy - oferta zabiegowa. Najważniejszym wydarzeniem sezonu były wyścigi... automobili.
Interesujący jest załącznik w postaci reklam z fotografiami świnoujskich hoteli i pensjonatów. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj.
42-stronnicowy przewodnik możecie zobaczyć tutaj.
DOŁĄCZ DO NAS: