Kulinaria
Wielkanocne tradycje w polskiej kuchni
Foto: eu4ria / pixabay
Polacy chętnie przygotowują tradycyjne świąteczne potrawy, które smakiem zachwycają nie tylko rodaków, lecz także gości z zagranicy. Kucharze podpowiadają, co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole.
– Przede wszystkim jajka. Są symbolem nowego życia, dlatego to właśnie one królują na półmiskach – mówi restaurator Przemysław Jagiełło. Serwujemy je na różne sposoby: faszerowane, pieczone, gotowane (np. dodatek do żurku). Stanowią też ważny składnik ciast. Ale uwaga, trzeba dokładnie sprawdzać przepisy! Często popełnianym błędem jest dodawanie do mazurka żółtka surowego zamiast gotowanego. Innym popularnym wielkanocnym wypiekiem jest babka drożdżowa. Według ludowego przesądu, jeżeli rodzina będzie się kłócić, ciasto opadnie. Dlatego w trakcie pieczenia wszelkie sprzeczki są zabronione.
Po okresie postu jesteśmy stęsknieni za mięsiwem, dlatego na wielkanocnym stole stawiamy wędliny – przeróżne kiełbasy, własnoręcznie pieczony schab czy boczek. Do tego tradycyjnie wypiekany chleb, najlepiej na zakwasie. Na świąteczny obiad przygotowujemy kaczkę z jabłkami, żurawiną lub buraczkami. Często przyrządzamy też modrą kapustę i kopytka.
Aby ułatwić sobie gotowanie, niektórzy kupują półprodukty w proszku. Warto jednak zadać sobie trochę więcej trudu i przygotować wielkanocne potrawy tradycyjnie, od podstaw – będą miały wówczas niepowtarzalny, świąteczny smak i wspaniały aromat.
DOŁĄCZ DO NAS: