Piątek, 3 maja 2024r.

Imieniny: Marii, Antoniny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / (W)czasy i obyczaje

Sto lat temu na świnoujskiej plaży

(W)czasy i obyczaje

Kąpielisko w Świnoujściu

Foto: Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa zdigitalizowała i udostępniła w internecie dwa przewodniki po Świnoujściu z roku 1912 i 1913. Książki wydano wprawdzie w języku niemieckim, jednak obie są bogato ilustrowane fotografiami wraz z dokładnymi opisami. Informatory opublikowano na zlecenie ówczesnego urzędu miasta i zawierają sporo danych statystycznych, regulaminy czy wskazówki dla turystów. Dzięki temu ukazują realia funkcjonowania kurortu sprzed stu lat. Wybraliśmy dla Was kilka ciekawostek i w całości przetłumaczyliśmy regulamin kąpieliska z 1913 roku.

Przewodniki podzielone są na trzy części. Pierwsza prezentuje walory miasta i ma zachęcić turystów do odwiedzenia uzdrowiska. Druga część - „Öffentliche Bekanntmachungen” (ogłoszenia publiczne) zawiera spis urzędów, kościołów, szkół, lekarzy i prawników oraz wszelkie regulaminy i zasady pobytu w mieście. Jest nawet rozkład jazdy pociągów. Trzecia część to ogłoszenia prywatne. Najbardziej interesujące są tu stare zdjęcia hoteli i pensjonatów.

Przed stu laty w sezonie Świnoujście odwiedzało ponad 40 tysięcy turystów. Miasto chwaliło się elektryfikacją, kanalizacją i bieżącą wodą w kranach. Działał już zorganizowany odbiór śmieci oraz systemy przeciwpożarowe. Nawierzchnia głównych ulic wyłożona była kocimi łbami, a chodniki kamiennymi płytami.

Pobyt w szpitalu zlokalizowanym przy ul. Wyspiańskiego (obecnie hotel Cesarskie Ogrody) był odpłatny. Pacjenci podlegali opiece lekarskiej według trzech stawek. Tym którzy płacili najwięcej oprócz ustawowej kwoty za pobyt i wyżywienie, naliczano opłatę za opiekę lekarską, lekarstwa, opatrunki oraz… wino i piwo według oddzielnego cennika. W szpitalu działał aparat rentgenowski oraz wydzielona była izolatka. Pościel i łóżka były odkażane parowo, a sale dezynfekowane aparatami formalinowymi. Ambulanse ciągnęły zaprzęgi konne.

Specjalnie dla naszych czytelników przetłumaczyliśmy także wskazówki dla osób korzystających z infrastruktury na plaży. W Świnoujściu istniało wówczas kilka kąpielisk - rodzinne oraz oddzielne dla kobiet i mężczyzn. Dobrze obrazuje to mapa miasta na ostatniej stronie informatorów.

„W celu uniknięcia często występujących uszczerbków na zdrowiu spowodowanych niewłaściwym zażywaniem kąpieli morskich, zaleca się, aby każdy kto wcześniej nie kąpał się w zimnej wodzie, zasięgnął porady lekarskiej przed pierwszym wejściem do morza. Ostrzeżenie to dotyczy szczególnie osób nerwowo chorych, cierpiących na anemię i choroby serca, młodych kobiet i osób starszych.

Nigdy nie wolno kąpać się pierwszego dnia! Także nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych jest szkodliwe dla zdrowia.

W celu zapobiegania kradzieżom ostrzega się przed zabieraniem na plażę wartościowych rzeczy.

Kto przekracza w wodzie teren wyznaczony do kąpieli, nie może liczyć na ratunek w razie niebezpieczeństwa (opłata za użycie łodzi ratunkowej wynosiła 20 marek, a dla przykładu jeden dzień opieki lekarskiej w szpitalu 8 marek - przyp. red.).

Bilety można zakupić tylko na kąpieliskach i obowiązują one tylko na terenie kąpieliska, w którym zostały skasowane. Wstęp bez biletu jest zabroniony!

Każdy gość ma prawo przynieść i trzymać przy sobie strój kąpielowy.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc przebywanie na terenie kąpieliska z własną służbą jest zabronione  Do obsługi gości kąpielisko zatrudniło służących i służące. Ich uposażenie zależy od wysokości napiwków. Kto jednak nie korzystał z ich usług, nie musi nic płacić.

Osoby korzystające z kąpielisk rodzinnych obowiązują następujące zasady:

- kąpiel dozwolona jest tylko w szerokich, zabudowanych i wykonanych z nieprześwitującego materiału strojach - dla kobiet powinny to być spódnice, które zakrywają ciało od ramion do kolan włącznie.

- każdej osobie można odmówić wstępu i pobytu na kąpielisku bez podania przyczyny.

- stroje kąpielowe, płaszcze kąpielowe itd. muszą być całkowicie zapięte.

- dzieci powyżej 6 roku życia mogą przebywać tylko na kąpieliskach rodzinnych, w miejscach odpowiednich dla ich płci.

- służącym wolno kąpać się tylko w godzinach popołudniowych.”

Przewodniki można zobaczyć tutaj:

polona.pl/item/1759453/1
polona.pl/item/3773554/0

Autor: scie24
comments powered by Disqus