Czwartek, 28 marca 2024r.

Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Superksiężyc, Czerwony Księżyc oraz całkowite zaćmienie Księżyca w jednym!

Nie przegap!

Superksiężyc, Czerwony Księżyc oraz całkowite zaćmienie Księżyca w jednym!

Foto: skeeze / pixabay

Noc z 27 na 28 września przyniesie kolejny niezwykły spektakl na naszym niebie. Miłośników astronomii czeka obserwacja kilku ciekawych zjawisk jednocześnie. Po pierwsze, zobaczymy wyjątkową pełnię - Księżyc będzie w tzw. perygeum, czyli w najmniejszej odległości od naszej planety. Zbliży się do niej na ok. 357 tys. kilometrów i będzie to największe zbliżenie Księżyca do Ziemi w tym roku.

Tarcza naszego naturalnego satelity będzie dla ziemskich obserwatorów znacznie większa i jaśniejsza niż zazwyczaj - o ponad 10 procent. Zjawisko takie określane jest Superksiężycem i z podobnym mieliśmy do czynienia pod koniec sierpnia. Tym razem jednak towarzyszyć mu będzie pełne zaćmienie Księżyca, które spowoduje także przemianę Srebrnego Globu w Czerwony Księżyc!

Do zaćmienia dochodzi gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, a cień rzucany przez nasza planetę zasłania satelitę. Ponieważ Księżyc świeci światłem odbitym od Słońca, jego ukrycie w cieniu Ziemi spowoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić. Nie zniknie jednak całkowicie ale będzie miał krwistoczerwoną barwę ponieważ będzie go oświetlała rozświetlona przez Słońce ziemska atmosfera.

Sytuacja, w której perygeum Księżyca występuje razem z jego zaćmieniem w minionym stuleciu wydarzyła się zaledwie pięć razy. Ostatni raz takie zjawisko było widoczne w Polsce 33 lata temu, a następna okazja nadarzy się dopiero za osiemnaście lat w 2033 roku!

W Polsce warunki do obserwacji tego superwidowiska mają być sprzyjające. Astronomiczne zjawisko rozpocznie się kilka minut po godz. 2 w nocy, a zakończy około godz. 6.30, kiedy Księżyc całkowicie zajdzie. Maksimum przysłonięcia tarczy Księżyca przypadnie na godzinę 4.47. W międzyczasie będziemy mogli obserwować całą pierwszą część fazy półcieniowej, gdy Księżyc trochę pociemnieje, a później fazę całkowitą, kiedy Słońce zostanie całkowicie przysłonięte przez naszą planetę i Księżyc nie będzie oświetlany bezpośrednio przez naszą gwiazdę. Facynujące!

Autor: /v/
comments powered by Disqus